Kentsel alanlarda kadın işgücü arzının belirleyicileri ve kadın işgücü arzının ücret yapısı üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
Determinants of female labour supply in the urban labour markets and the effects of female labour supply on the wage structure: An application to Turkey
  1. Tez No: 215180
  2. Yazar: H. GÜNSEL DOĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalısmada Türkiye'de kentsel alanlarda kadın isgücü arzını etkileyen faktörler ve kadın isgücü arzının kadın-erkek isgücü ücret yapısı üzerindeki etkileri incelenmistir. Çalısmada kadınların sosyo-demografik özellikleri ve aile yapılarını dikkate alan bir yaklasım benimsenmistir. Kullanılan veriler Türkiye &statistik Kurumu tarafından hazırlanan Hanehalkı Bütçe Anketinden elde edilen fert düzeyinde verilerdir. Kadınların isgücüne katılma kararlarını etkileyen faktörlere, tüm kadınlar, genç yas aralıgındaki kadınlar, orta yas aralıgındaki kadınlar, orta yas üzerindeki kadınlar, evli kadınlar, bekar kadınlar, evli ve çocuklu kadınlar, evli ve çocuksuz kadınlar, evli ve okul öncesi çagda çocuga sahip kadınlar ile evli ve okul çagında çocuga sahip kadınlar için olmak üzere 10 ayrı lojistik regresyon modeliyle bakılmıstır. Bu modellerden elde edilen bulgular egitim düzeyinin, ekonomik durumun, çocuk sayısının ve çocugun yasının kadınların isgücüne katılmalarında önemli etkenler oldugudur. Tahmin sonuçları bekar olmanın kadınların isgücüne katılma ihtimalini arttıracagını evli olmanın ise azaltacagını söylemektedir.. Egitim seviyesi yükseldikçe kadın isgücüne katılım konusunda daha istekli hale gelmektedir. Ailenin ekonomik durumu iyilestiginde diger bir deyisle ailenin kullanılabilir yıllık geliri arttıgında ve oturulan konutun mülkiyetine sahip olundugunda, kadın katılım konusunda istekli davranmayacaktır. Hanedeki çocuk sayısının, hatta 7-18, 0-6 yas aralıgında yer alan çocukların varlıgının bile kadının isgücü piyasasına katılım ihtimalini arttırdıgı tespit edilmistir. Dolayısıyla, kadınların hane içindeki anne rolleri onların isgücüne katılmalarını olumsuz yönde etkilememektedir. Bu çalısmada, kadının isgücü arzını belirleyebilecegi düsünülen degiskenler kullanılarak tahmin edilen kadın isgücü arzının erkek ve kadın ücretleri, egitimin getirisi ve erkekler arasındaki ücret esitsizligi üzerindeki etkisi de tahmin edilmistir. Yapılan ekonometrik tahminler, kadın istihdamının erkek-isgücü ücretleri üzerinde negatif degil pozitif bir etkiye sahip oldugunu göstermistir. Bu nedenle, literatürdeki bulguların öne sürdügü gibi kadın ve erkek birbirlerinin ikamesi degil, tamamlayıcısı gibi görünmektedir. Ayrıca modelin dogası geregi içerdigi esanlılık problemi nedeniyle olusan tutarsızlık problemi &ki Asamalı En Küçük Kareler Yöntemi ile giderilmeye çalısılmıstır. Ayrıca, Türkiye'de kentsel alanlarda, üniversite mezunu erkeklerin ücretlerinin, lise mezunu olanlara göre kadın istihdamındaki artısa daha fazla duyarlı oldugu anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to explore the determinants of the female labour force participation and the effects of female labor supply on the wage structure of female and male labor in the urban Turkey. It adopts an approach which emphasises women?s sociodemografic characteristics and their family backrounds. The evidence comes from a Household Budget Survey conducted by the Turkish Statistical Institution. Factors underlying female labor force participation are discussed on the basis of 10 logistic regression models: one for the whole data set, the others for the subset of young women, women in the middle age, older women, married women, unmarried women, married with children, married women without children, married women with pre-school age children and married women with school age children. The findings of the models indicate the importance of marital status, age, education, economical status and the number and age of children as determinants of participation. Odds of participation increases for the unmarried status and decreases with age group. It is much more likely for single women and for younger women to participate in the labour force. University and higher graduates are more willing to participation compared to less educated women. When the income level of household gets worse willingness to participate increases. Willingness to participate is positively affected by the number and also age of children. Therefore, contrary to a common hypothesis in the literature, the role of women as mothers in the household does not affect the participation negatively. The econometric results also suggest that in urban areas, growth in female labor supply affects the wages of both female and male wages positively, and lower the earning inequality between high school and college educated males. The findings indicate that women were not closer substitutes to high school or college graduate males but complements to high school and college graduated males. In terms of male skill levels, males, ıt appears that the wages of college graduate men relative to high school graduate men are more sensitive to the changes in the female labor supply.