Küreselleşmenin vergileme alanında yarattığı sorunlar: vergi rekabeti, vergi cennetleri ve Türkiye
The problems created by globalization: tax competition, tax heavens, and Turkey
  1. Tez No: 207487
  2. Yazar: GÜLÇİN KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalısma küresellesmenin vergileme alanında yarattıgı sorunlar açısındanvergi rekabeti, vergi cennetlerini incelemekte ve Türkiye açısından durumudegerlendirmektedir. nceleme kapsamında önce küresellesmeye ve küresellesmesürecinde vergi sistemlerinde olusan sorunların: vergi rekabeti ve vergi cennetlerininnasıl gerçeklestigi, etkilesim sonucu ne gibi ekonomik etkilerinin ortaya çıktıgına yerverilmistir. Son olarak vergi rekabeti ve vergi cennetleri gibi küresel sorunlarınTürkiye'yi nasıl etkiledigi incelenmistir.Yapılan bu arastırma sonucunda vergi sistemleri arasındaki farklılıklar ülkelerarasındaki rekabeti hızlandırmıstır. Küresellesmeyle birlikte ülkelerin vergi politikalarıulusal bir yapıdan çıkmıstır. Bir ülkenin uyguladıgı vergi politikası diger bir ülkeüzerinde olumsuz dıssallıklara neden olmaktadır. Küresel hale gelen vergi rekabeti vevergi cennetleri gibi vergileme sorunları ülkelerin ulusal vergileme politikalarıylaçözümlenecek bir yapıda degildir. Ortaya çıkan bu sorunlar uluslar arası isbirliginegidilerek çözümlenmelidir. Türkiye'de vergi yükü vergilemede adaleti ve gelirdagılımını bozmayacak biçimde yeniden düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines how globalization increases the rivalry of taxation andthe current situation of taxation in Turkey- which can easily be considered as a heavenof tax. The study begins with the examination of globalization and its immediate effectson taxation and continues with the rivalry of taxation and formation of tax-heavenstogether with the effects of all these on world economy. Lastly the effects taxes andrivalry has on Turkish economy forms the last phase of this study.This study has proved that the differences in tax systems has increased therivalry atmosphere between countries. On the other hand globalization has caused thenational character of tax systems to diminish and even to disappear. Also it is importantto underline that, because of this every country?s tax application functions to thedetriment of others, thus the immense tax problems seem impossible to be solved withnational precautions. Internatıonal cooperation seems to be the only solution. And forTurkey the only solution seems to be through the decrease of tax burden by means ofequality between citizens .