Küresel ekonomik düzende vergi rekabeti ve Türk vergi sistemi açısından değerlendirilmesi
Tax competition in the global economic order and evaluation of the Turkish tax system
- Tez No: 314868
- Danışmanlar: DOÇ. NAGİHAN OKTAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küreselleşme bütün ekonomik unsurları olduğu gibi vergi sistemlerini de etkilemektedir. Bu etkileşimin en önemli ayağı vergi kaynaklarının hareketliliğinin artmasıdır. Kaynakların uluslararası alanda hareketlilik kazanması da vergi rekabetini artırmıştır. Ülkeler arasında vergi oranlarının, vergi matrahlarının, vergisel teşvik ve kolaylıkların önemli ölçüde farklı olması sermaye ve emek akım gücünü vergi oranı düşük ve vergisel teşviklerin yoğun kullanıldığı alanlara doğru harekete geçirmektedir. Bu durum ülkelerin vergi sistemlerinde düzenlemelere gitmesine yol açmaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Türk vergi sistemi de kaçınılmaz olarak küreselleşmenin getirdiklerinden etkilenmiş ve vergi politikalarında değişikliklere gidilerek birtakım düzenlemelerde bulunulmuştur.Bu çalışmada, küreselleşmenin vergileme alanında oluşturduğu vergi rekabeti üzerinde durulmakta, vergi rekabetinin Türk vergi sistemine nasıl yansıdığı, zamanla vergi rekabetinin zararlı boyutlarının oluşmasıyla bu duruma karşı Türk vergi sisteminin nasıl düzenlemelerde bulunduğu ayrıca bu düzenlemelerdeki eksiklikler dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization affects tax systems such as all economic elements. Most important part of this interaction is the increase of tax resources mobility. Gaining mobility of resources at international field increased tax competition. Big difference of tax ratios, tax bases, tax incentives and easinesses amoung countries arouse the capital and labor flow power to the fields that tax ratio is low and tax incentives are used intensely. This causes the countries to arrange tax system. As other countries Turkish tax system, is affected by gainings of globalization unavoidably and tax politics has been changed and several arrangements are presented.In this study, it is stressed the tax competition in taxation formed by globalization, how the tax competition is rebounded to the Turkish tax system, how the Turkish tax system is ordered toward the harmful dimensions of tax competition. Also demages in these arrangements are put into words.