Ekonomik aktörlerin enflasyonla ilgili beklentilerinin fuzzy değişkenleriyle belirlenmesi ve ölçülmesi
Inflation expectations of economic actors is determined and measured by fuzzy variables
  1. Tez No: 207504
  2. Yazar: PINAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ARMUTLULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Birçok ülkenin en önemli ekonomik sorunlarından biri olan enflasyon, tüm ekonomik akımlar tarafından nedenleri arastırılan en önemli iktisadi olgudur. Bu çalısmada ise enflasyonun nedenlerinden biri olarak kabul edilen enflasyon beklentileri üzerinde durulmustur. Bu baglamda ekonomik aktörlerin enflasyonla ilgili beklentilerini ölçen merkez bankası beklenti anketlerinden yararlanılarak öncelikle geleneksel regresyon modeli kurulmustur. Daha sonra ise enflasyon beklentileri gibi insan kararlarını içeren degiskenleri modele daha iyi yansıtması beklenen fuzzy regresyon modeli kurulmus ve bu iki tahmin modeli karsılastırılarak Temmuz 2006 için yıllık enflasyon oranı tahmin edilmistir
Özet (Çeviri)
One of the most important economic problems of the countries is inflation. This most important economical fact has been researched for its reasons by all economic trends. In this study, it has been emphasized the inflation expectation which is regarded as one of the reasons of inflation. In this context it has been used the survey of the Central Bank which measures the inflation expectations of economic actors and formed traditional regression model. After that it has been formed fuzzy regression because it has been expected that fuzzy regression reflects better the variables that includes human decisions such as expectations about inflations. Finally this both estimation models have been compared each other and estimated inflation rate of July 2006.