Spor ahlakı: Beden eğitimi dersinde ahlaki eğitim
  1. Tez No: 20752
  2. Yazar: HAKAN TEVFİK YAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sporda yaşanan ahlâkî problemlerin çözümlenebilmesi için spor ahlâkının bir ilim dalı olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Araştırmamızda öncelikle sporun karşılaştığı ahlâkî problemler ve bu problemlerin nasıl ortadan kaldırılabileceği hususunda çözüm yolları aranmıştır. Geleceğin sporcuları, antrenörleri, hakemleri, yöneticileri ve seyircileri ve taraftarları olarak gördüğümüz öğrencilerin özellikle beden eğitimi derslerinde ahlâkî açıdan eğitilmeleri Türk sporu ve Türk spor ahlâkı bakımından oldukça önemli önemli bir hadisedir. Bu konu da okullarımızda uygulanan beden eğitimi ve bu dersin öğretmenlerine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bulgularımıza göre, sporda karşılaşılan sorunların kaynağı, öğrenci sporcuların ahlâkî açıdan iyi yetiştirilememiş olmasıdır. Dolayısıyla, eğitim sistemimiz içerisinde spor ahlâkı konusuna önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In order to solve ethical problems experienced in sports, we must admit“sports ethics”as a branch of science. In this thesis, we tried to find out what the ethical problems in sports are and the solutions to them. It is vitally important for the Turkish sports and the ethics Turkish sports that the sports, coaches, refrees, administors, spectators and fans of sports of the future are well educated whereas ethical point of view is concerned. The physical education courses and its teachers in our schools have big responsibilities and duties to solve this problem. According to own findings, it is determined that the source of problems of the sports is the students ethically non- educated. Therefore, the“sports ethics”in our educational system must be stressed.