28 şubat sürecinde medya
The media in 28 february
- Tez No: 207528
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CÜNEYT AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
10 yõlda bir darbe görmeye alõşan Türkiye,. 1980 askeri müdahalesinden sonra yeni bir müdahaleyi 27 yõl sonra yaşadõ. 1996da kurulan Refah-Yol hükümetinin icraatlarõ ve özellikle Refah Partili yetkililerin söylemleri, hem Genelkurmayda hem de toplumun önemli bir kesiminde büyük rahatsõzlõk uyandõrdõ. Lâiklik elden gidiyor, Cumhuriyet yõkõlõyor tezleri medyada sõk sõk işlendi. Hükümet, iktidardan uzaklaştõrõldõ ve yerine Anasol-D hükümeti kuruldu. Genelkurmay-medya ve bazõ sivil toplum kuruluşlarõnõn birlikte hareket ettiği, laikli karşõtõ eylemlerin de yaşandõğõ bu dönem 28 Şubat süreci olarak tarihteki yerini aldõ. Refah-Yolun düşürülmesinde medya önemli bir rol oynadõ. Silahlõ Kuvvetlerin de desteğini arkasõna alan gazeteler, Necmettin Erbakan önderliğindeki koalisyon hükümetinin devam etmesi halinde, Türkiyede laikliğin geri dönülemez bir biçimde tehlikeye gireceği tezini işledi. Hükümetin düşürülmesinde, 28 Şubat 1997de yapõlan ve tam 8,5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantõsõ önemli bir işlev gördü. MGKda alõnan kararlar hükümete muhtõra olarak yorumlandõ. Refah-Yolun bitimiyle kurulan Anasol-D hükümeti Türkiyeyi seçime götürdü. 1999 seçimleri sonucu DSP-MHP-ANAP koalisyonu kuruldu. 2001de Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadõ. 3 Kasõm 2002de yapõlan erken seçimler neticesinde AK Parti tek başõna iktidar oldu. Söz konusu hükümetler döneminin tümünde, 28 Şubat sürecinin etkileri hissedildi.
Özet (Çeviri)
Turkey has been a state, that was used to see a military strike in every decade. After the coup detat that was happened ih 1980, a new intervention was occured in 1997. The actions and discources of Welfare-Way goverment, disturbed both General Stuff and in an important part of tHe society. Media covered Laicism is disappearing, Rebuplic is being destroyed ideas. The government was overthrown and Motherleft-D goverment replaced it. This era, in which General Stuff, media and non govermental organizations acted together, was called 28 February. Media played a crucial role to put Welfare-Way coaliton down. The newspapers that were backed by General Stuff, alway said that If the Goverment led by Necmettin Erbakan, laisicm could be lost. The National Security Council meeting that was held in 28 February 1997, functioned effectively to oust the coalition. The decisions were taken in this meeting was interpreted as a warning against the government. Motherleft-D goverment was formed after Welfare-Way, and took Turkey to general election. In 1999 election, Democratic Left Party, National Action Party and Motherland Party took the power. Turkey faced the biggest economic crisis in 2001 ever. In 2002, Justice and Development Party became goverment. Through all those goverment, the effects of 28 February were felt.