1980 sonrası Türkiyesi'nde medya-siyasi iktidar ilişkisi
Relationships between media and government in Turkey after 1980's
- Tez No: 253543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. FARUK MUTLUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Medya ve siyaset arasındaki ilişki çok boyutlu ve oldukça karmaşık bir ilişkidir. Bu çalışmada, medya ve siyaset arasındaki ilişki demokrasi çerçevsinde ele alınmıştır. Medya, demokrasi boyutu açısından bize bir ikilem sunmaktadır. Bir taraftan,iletişim özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmaz koşullarından biri olduğu için, medya kuruluşları demokrasinin asli kurumları arasında yer alırken; diğer taraftan ie, güçlü bir tekelleşme eğilimini bünyesinde barındırarak bu özgürlüklerin kullanımının kısıtlanması ve siyasi iktidar ilişkilerine alet edilmeine aktif biçimde katkıda bulunmaktadır.Medya, siyasal iktidarların iktisadi, siyasal ve toplumsal cephelerini aynı anda içinde barındararak, iktidar sorununu tüm karmaşıklığı içinde yansıtmaktadır Siyaset'in kamuoyuna desteğine olan ihtiyacı, medyanın ise sahip olduğu toplumu etkileme gücü, siyasal iktidarlar nazarında medyayı vazgeçilmez kılmıştır.Türk medyası, hem dünyadaki gelişmelerden etkilenmektedir, hem de siyasi, sosyal ve ekonomik gelişimi itibariyle kendine has bir yapıya sahiptir.Türkiye'de medya-siyaset ilişkisi Türk siyasi tarihinden ve demokrasi mücadelesinden ayrı düşünülemez..Türkiye'de medyanın , siyasal iktidarları kurabildiği, değiştirebildiği ve yönlendirebildiğine tanık olunmaktadır.Hatta medya o kadar güçlenmiştir ki, 28 Şubat sürecinin yaşanmasında birinci derecede etkili olmuştur.Türkiye'de , medya seçim dönemlerinde kamuoyu yoklamaları aracılığıyla ve seçim kampanyalarıyla seçmenin tercihini belirlemesinde etkili olabilmektedir.Çalışmada medyanın gelişimi, işlevleri, demokrasi açısından önemi; Türkiye'de medyanın gelişmi ve siyasal sürece etkileri ele alınmıştır.Çalışmanın temel amacı,Türkiye'de medyanın siyasete olan etkilerini ortaya koyabilmektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between media and politics is multi- faceted and quite complicated.In this work the relationship between media anda the politics is argued out in accordance whit democracy.Media presents us a dilemma in terms of democracy.Because of freedom of communication is one of the indespensable conditions of democracy, the media companie are considered to be essential societies; on the other hand ıt has the affinity of a strong monopolization thus constrains the use of these freedoms and makes a contribution to garble them to relations with the government. Media reflects the problem of the rulership with full complxiety because ıt harbours the economics,politics and social faces of the political government. The politics needs the support of the public opinion and mediahas the power of to make an ınfluence over the society so that makes media indispensablefor the governments.The Turkish Media is unique due to being affected from the world events and it's political, social and economical progress. In Turkeythe relationship between media and politics cannot be considered apart from Turkish political history and struggle for democracy. It is witnessed that media can establish, chance and dırect the government in Turkey.Media became too strong that ıt has a massive effect over the event of 28 February. In turkey media can be effective over the voter's choice inelection times through public opinion poll and election campaigns.In this work, the progress of media, its functions, its importance for democracy; its development in Turkey and effects over the political process is argued out. The basis of the this work is to empahasize the effects of media over politics.