Marka korsanlığı: Markaya tecavüzün hukuki sonuçları ve marka korsanlığı ile mücadele tedbirleri
  1. Tez No: 207529
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÖZEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Dünya ticaretinin gelişmesi önündeki en büyük engel, marka ve üretim korsanlığıdır. Çalışmamızda iç hukukumuzda tescilli ve tescilsiz markalara yönelen korsanlık fiillerini de kapsayan koruma sistemimizde üst kavram olarak ele alınan ?marka korsanlığı? izah edilirken özele inilerek tecavüz fiillerinin belirlenebilmesinde önem taşıyan kavramlar incelemiştir. Marka kavramı, unsurları ile marka hakkı, hukuki sorumluluk ve karıştırılma tehlikesi ve ihtimali kavramlarına değinilmiştir Taklit etmek kavramı ile (iltibas) karıştırılma kavramı arasındaki hukuki ilişki yeniden tanımlanmıştır. Bir markanın az ya da çok taklit edilmiş olması ?aynını? kullanma ile ?ayırt edilemeyecek kadar benzer? ve giderek ?benzer? kullanma hallerinin tümünü kapsamaktadır. Çalışmamızda iltibas (karıştırılma) hâlinin bulunduğu her durumda nispi oranda bir taklit hâlinin mevcut olduğu, bir markanın ?aynını kullanma? (taklit etmek)halinde aynı zamanda ?karıştırılma? iltibas hâlinin de bulunduğu, hatta bu anda en yüksek düzeyde olduğu sonucuna varılarak, taklit kavramının, iltibasa nazaran bir üst kavram mahiyetinde olduğu, öte yandan korsan mal, sahte mal, taklit mal ifadelerinin aynı anlamları taşıdığı sonucuna varılmıştır. Genelde ?fiil? boyutuna varmayan bazı durumların korsanlık olarak nitelenmesi de dahil olmak üzere korsan malları üreten, dağıtan, satan, depolayan, ihraç veya ithal eden, transit olarak sevk edenlere karşı korsanlıkla mücadelede iç hukukumuzda alınmış ve alınması gereken tedbirler incelenmiştir. Markaya tecavüze karşı ileri sürülecek talepler incelenmiştir. Bu bağlamda marka hakkının korunması, uluslar arası anlaşmalar ışığında Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ile Gümrük Kanunu ve Yönetmeliği ile birlikte 556 sayılı KHK ile getirilen hükümler çerçevesinde, önleyici tedbirler, tespit ve tedbir talepleri yanı sıra eda davaları ile sağlanmaktadır. Marka korsanlığı ile mücadelede toplumun ve bireyin eğitimi önemlidir. Alınan yasal tedbirlere rağmen korsanlık, yasal boşluklardan istifade edilerek sürdürülmektedir. Korsanlıkla mücadelede önemli olan uluslar arası anlaşmalarla oluşturulan mücadele tedbirlerinin ülke bazında derhal iç hukuka geçirilerek uygulanmasıdır. Aksi halde marka ve üretim korsanlığı devam edecektir
Özet (Çeviri)
The biggest handicap for development of the global commerce is trademark and production piracy. In our study, while we try to explain ?trademark piracy?, which has been considered as an upper concept in our protection system, containing piracy acts directed to registered or nonregistered trademarks, we also deal with the specific and examined concepts, which gain importance in terms of establishment of transgression. In the study, such terms as concept of trademark, right of trademark with its components, legal responsibility, and threat and possibility of being confused. The judicial relation between the concept of imitation and being confused has been redefined. To imitate a trademark less or more comprises both the conditions of using ?the same? and ?as resembling as not being able to distinguish? and gradually ?the similar?. In the study, we concluded that in every situation where imitation is present, there is also a condition of confusion relatively, whereas in situation of using the similar trademark (to imitate), there is also a condition of ?confusion?, even that this confusion is at the uppermost level. Therefore, the concept of imitation is an upper concept compared to confusion. On the other hand, illegal good, counterfeit good and imitated good bears the same meaning. In this study, precautions against piracy have been examined that have been taken and to be taken within the framework of our domestic law in terms of persons who produce, distribute, sell, store, export or import, and dispatch transitively, including qualifying some conditions as piracy, which usually do not reach the dimension of ?act?. Claims to be made against transgression have been dealt with. In this context, protection for right of trademark is maintained in the light of international conventions within the framework of the Turkish Trade Law, Law on Debts, and Customs Law and its Regulation together with Decree no. 556 through preventive measures, claims for establishment and precaution as well as compensation actions. Social and individual training is significant in struggle with piracy of trademark. Despite the legal precautions, piracy is being continued by abusing judicial gaps. The most important issue in piracy is transferring the measures of struggle, which have been created by international conventions to domestic law urgently. Otherwise, piracy of trademark and production will continue.