Siyasal kimlik algılamalarının Türk dış politikasının oluşumuna etkisi
The effect of perceptions of political identity in the constitution of Turkish foreign policy
  1. Tez No: 207539
  2. Yazar: KEMAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURCU BOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
Her sosyal olusumda o olusuma damgasını vuran egemen bir ideoloji vardır. Türk siyasal kimliğinin egemen ideolojisi olan Kemalizmin ideolojik temelleri, uzun bir tarihsel geçmisten alınan tecrübeler üzerine insa edilmistir. Kemalizmin ideolojik temelleri, özellikle Balkan Savasları, I. Dünya Savası, Bağımsızlık Savası ve onu izleyen Cumhuriyetin ilk on bes yılı içinde sekillenmistir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1927 yılında, 15-20 Ekim tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin büyük salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci kurultayında okuduğu ?Söylev?inde, Ulusal Mücadele öncesinde, sırasında ve sonrasında karsılastığı güçlükleri anlattığını ve ilerleyen yıllarda tekrar benzer kosullarla karsılasılması durumunda, Türk Bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmak için, iç ve dıs düsmanlarla mücadele etmekten kaçınılmaması gerektiğini vurguladığını görüyoruz. Atatürk ve onunla benzer deneyimleri yasamıs olan arkadasları, Osmanlı ?mparatorluğu'nun çökmesine yol açtığını düsündükleri kosulların, Cumhuriyet döneminde tekrar olusmaması için, öncelikle Osmanlıyı ?öteki?lestirerek, devleti ve onun ulusunu olusturmaya çalıstılar. Modern Türkiye'nin iç toplumsal yapısı ve dıs politikasının temelleri Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmıstır ve O'nun ölümünden sonrada genel karakterini muhafaza etmistir. Türkiye Cumhuriyetine rengini veren Kemalizm, anayasadan baslayarak, olusturulan kurumlar ve yasal düzenlemelerle, rejimin çerçevesini çizmistir. Kemalizmin ilkeleri, güç iliskilerinin ve siyasal mücadelenin çerçevesini belirler ve politikanın temelini olusturur. Resmi ideolojinin, rejimi yerlestirmeye yönelik çabalarıyla birlikte, kendisine muhalif siyasal gurupları ?öteki? lestirmesi ve bir türlü ?öteki? lerini ortadan kaldıramaması, sürekli teyakkuz halinde düsman arayan bir algılama içerisine girmesine yol açmıstır. Atatürk'ü ve O'nun ideolojisini benimsemis olan laik insanlar ve kurumlar Kemalist rejimi ortadan kaldırmayı amaçlayan ve amaçlayabilecek bütün iç ve dıs düsmanlara karsı önlem almaya hazırdırlar. Atatürk'ün ?Söylev? inde söylediği gibi iç yapısı çürük ve temelsiz olan bir devletin dıs politikası da köklü ve etkili olamaz. Türkiye, iç düsmanlarını ortadan kaldıracak toplumsal projeler gelistirmek zorundadır. Bunu yapabildiği takdirde, uluslararası sistem içerisinde etkili bir dıs politika izleyebilir ve Batı'nın politikalarına entegre olmak yerine, daha bağımsız bir politika takip edebilir.
Özet (Çeviri)
In each social formation there is a sovereign ideology that affixes its stamp on that formation even the ideological foundations of Kemalism, which is the sovereign ideology of Turkish Political identity have been constructed on the experiences, taken from a long historical past, they have been shaped essentially during Balkan wars, the First World war, War of Independence and the first fifteen years of the ? Republic ? following. We see that Mustafa Kemal Ataturk, founder of the Republic of Turkey, described the difficulties that he has met with before, during and after the National Struggle in his speech that he read in the second council of Republic Public convened in the great Hall of Turkish Great Assembly between October 15 ? 20 in 1927 and he emphasized that in case it is met with the similar conditions again in the coming years, it must not avoid struggling with internal and external enemies to rescue the Turkish independence and the Republic Ataturk and his fellows who hived the similar experiences with him, tarred to establish the state and its nation, first of all by making the Ottoman ? the other ? in order not to form again the conditions that they believed the yours republic caused the end of Ottoman Empire. The foundations of internal social structure and foreign policy of Modern Turkey, have been laid by Mustafa Kemal Ataturk and after his death protected its general characteristics. Kemalism that gave its color to the Republic of Turkey, has drawn the frame of the regime beginning from constitution, through legal arrangements and the institutions that have been formed.The principles that describe Kemalism, identify the framework of the power relationships and political struggle and form the basis of policy. Together with the efforts of Official ideology towards the settlement of the regime, making opposite political groups to itself ? the others ? anyway, caused to be in a perception looking enemy in continuous vigilance. Those people, adherent of Ataturk and his doctrine, secular people and institutes are ready to take measures against all kinds of internal and external enemies that aim and that likely target to demdish Kemalism regime. As Ataturk said in his ?Speech? a state that has rotten and without foundation internal organization, can not have rooted and robust foreign policy. Turkey has to develop social project that will remove its internal enemies. In case it is able to do this, it can follow up an effective foreign policy within the international system and in stead of integrating with the policies of the west it can follow up a more independent policy.