Türk siyasal kimlik algılamalarının Türk dış politikasının oluşumuna etkisi
Influence on formation of Turkey's foreign policy of Turkish political identity perceptions
- Tez No: 120472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BOSTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyetini kuran insanların ortak hafızaları Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal kimliği olmuştur ve bu kimlik Türk ulusunun oluşumu sürecinde toplumsal hafıza haline dönüştürülmeye çalışılmıştır. Türk ulusu büyük bir imparatorluktan var olma yok olma noktasına düşüşünün ve daha sonra ana ülkesini ve ulusal bağımsızlığını korumak için tekrar mücadele edişinin derin izlerini taşımaktadır. Her sosyal oluşumda o oluşuma damgasını vuran egemen bir ideoloji vardır. Türk siyasal kimliğinin egemen ideolojisi olan Kemalizmin ideolojik temelleri, uzun bir tarihsel geçmişten alınan tecrübeler üzerine inşa edilmiştir. Kemalizmin ideolojik temelleri, özellikle Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Bağımsızlık Savaşı ve onu izleyen Cumhuriyetin ilk on beş yılı içinde şekillenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1927 yılında, 15-20 Ekim tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin büyük salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi'nin ikinci kurultayında okuduğu“Söylevinde, Ulusal Mücadele öncesinde, sırasında ve sonrasında karşılaştığı güçlükleri anlattığını ve ilerleyen yıllarda tekrar benzer koşullarla karşılaşılması durumunda, Türk Bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmak için, iç ve dış düşmanlarla mücadele etmekten kaçınılmaması gerektiğini vurguladığını görüyoruz. Atatürk ve onunla benzer deneyimleri yaşamış olan arkadaşları, Osmanlı İmparatorluğunun çökmesine yol açtığını düşündükleri koşulların, Cumhuriyet döneminde tekrar oluşmaması için, öncelikle Osmanlıyı ”öteki“leştirerek, devleti ve onun ulusunu oluşturmaya çalıştılar. Modern Türkiye'nin iç toplumsal yapısı ve dış politikasının temelleri Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılmıştır ve O'nun ölümünden sonrada genel karakterini muhafaza etmiştir. 168Türkiye Cumhuriyetine rengini veren Kemalizm, anayasadan başlayarak, oluşturulan kurumlar ve yasal düzenlemelerle, rejimin çerçevesini çizmiştir. Kemalizmin ilkeleri, güç ilişkilerinin ve siyasal mücadelenin çerçevesini belirler ve politikanın temelini oluşturur. Resmi ideolojinin, rejimi yerleştirmeye yönelik çabalarıyla birlikte, kendisine muhalif siyasal gurupları ”öteki“ (eştirmesi ve bir türlü ”öteki“ lerini ortadan kaldıramaması, sürekli teyakkuz halinde düşman arayan bir algılama içerisine girmesine yol açmıştır. Atatürk'ü ve O'nun ideolojisini benimsemiş olan laik insanlar ve kurumlar Kemalist rejimi ortadan kaldırmayı amaçlayan ve amaçlayabilecek bütün iç ve dış düşmanlara karşı önlem almaya hazırdırlar. Atatürk'ün ”Söylev“ inde söylediği gibi iç yapısı çürük ve temelsiz olan bir devletin dış politikası da köklü ve etkili olamaz. Türkiye, iç düşmanlarını ortadan kaldıracak toplumsal projeler geliştirmek zorundadır. Bunu yapabildiği takdirde, uluslararası sistem içerisinde etkili bir dış politika izleyebilir ve Batı'nın politikalarına entegre olmak yerine, daha bağımsız bir politika takip edebilir. Çünkü, Türkiye dünya politikasında büyüklüğü, nüfusu ve ekonomik gücünün gösterdiğinden daha fazla bir rol oynama şansına sahipken, tarihsel tecrübenin akıllarda bıraktığı etkiyle, Batı'yla bir çatışma içerisine girmemeye dikkat etmektedir. Batı'yla bir mücadele içerisine girerse eğer, Batı'nın kendi içinde var olan iç düşmanlarını ”devlet düşmanlarını kendisine karşı kullanabileceğini, çevresini sarmış olan ve kendisini tehdit eden devletleri cesaretlendirebileceğini ve uluslararası sistem içerisinde yalnız bırakılabileceğini düşünmektedir. Türkiye'nin karar vericileri, aynı ittifak içerisinde yer aldıkları devletler dahil, hiçbir devlete güvenmemeyi ve iç ve dış tehditlere karşı sürekli teyakkuz halinde olmayı öğrenmişlerdir. Bu teyakkuz durumu, Türk dış politikasını Batı'yla entegrasyon arayışı içine itmektedir. 169
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The common memories of the people, who founded the Republic of Turkey, have contributed to form the political identity of the Turkish Republic and this identity has been tried to be transformed into social memory during the process of forming Turkish nation. Turkish nation bears social traces of falling from a position of great Empire to the point of being null and later on struggling again to protect its motherland and national independence. In each social formation there is a sovereign ideology that affixes its stamp on that formation the ideological foundations of Kemalism, which is the sovereign ideology of Turkish political identity have been constructed on the experiences, taken from a long historical past, which have been shaped essentially during Balkan wars, the First World War, War of Independence and the first fifteen years of the“ Republic ”. In his speech which he delivered in the great Hall of Turkish Great Assembly between October 15-20, 1927, Mustafa Kemal Atatürk described the difficulties he met before, during and after the National Struggle. He also emphasized that in case the similar conditions were to come afore again in the coming years, it must not be avoided to struggle with internal and external“enemies”to rescue the Turkish independence and the Republic. The strategy of Atatürk and his fellowmen, was first to put the Ottoman identity as the“other”in order to form the nation with a“ new”identity and establish the state. The foundations of internal social structure and foreign policy of modem Turkey, have been laid by Mustafa Kemal Atatürk and after his death, were protected in their general characteristics. 170Kemalism that gave its color to the Republic of Turkey, has drawn the frame of the regime beginning from constitution, through legal arrangements and the institutions that have been formed.The principles that describe Kemalism, identify the framework of the power relationships and political struggle and form the basis of policy. Together with the efforts of Official ideology towards the settlement of the regime and appositing opposite political groups as“ the others ”, a perception of seeing enemy in continuous vigilance has been established Adherents of Atatürk and his doctrine, secular people and appositing formed institutions were ready to take measures against all kinds of internal and external enemies that aimed to diminish Kemalist regime. As Atatürk said in his“speech”a state which has rotten with lack of an internal foundation, can not develop a robust foreign policy. Turkey has to develop a social project to fight against its internal opposing groups In the case that Turkey is able to realize such a project, it can follow an effective foreign policy without having to always and in all conditions to adapt to other's policies. Turkey, also with the factors of its population and economic power in their place, has the chance to play as a regional power; but also because of past experiences, is trying hard not to oppose itself against the West. Concluding that if in case the friction with the West comes to a fulcrum point, that the West may try to influence and direct the internal opposition groups in order to distance Turkey from the international core system, Turkey is rather careful on this issue. By being always aware of such a threat, Turkey is using its potential to integrate with West instead of building the possible friction. 171