Firma başarısızlıklarını önlemede muhasebe ve muhasebe denetiminin rolü
Roles of accounting and auditing in obviating the failures of firms
  1. Tez No: 207540
  2. Yazar: GÜLCAN İREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalısmada firma kavramı genel bir çerçeve içinde sunulmus, firma basarısızlık nedenleri ve bu basarısızlıkları önlemek amacıyla alınabilecek tedbirler baslıklar halinde belirtilmistir. Bugüne kadar yapılan arastırmalar göstermistir ki, firma basarısının önemli bir bölümü yönetimin etkinligi ile saglanmaktadır. Yönetim ise söz konusu etkinligi, dogru ve güvenilir bilgi yardımıyla saglamaktadır. Firmanın iç ve dıs çevresindeki tüm bilgi kullanıcılarına dogru ve güvenilir bilgi sunmaya hizmet eden en önemli isletmecilik fonksiyonu da bilindigi üzere muhasebedir. Bu nedenle çalısmada esas itibariyle, firma basarısı üzerinde muhasebenin ve muhasebe ile sunulan bilginin dogrulugunu ve güvenilirligini kontrol eden muhasebe denetiminin rolü ele alınmıstır. Konunun uygulamada ne kadar önemli oldugunu göstermek, etkin bir muhasebe ve denetim sisteminin olmadıgı durumların sonuçlarını görebilmek amacıyla bir dönemin Amerikan enerji devi Enron'un çöküsü ana hatlarıyla ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept ?firm? presented in a general framework and its failure reasons, the measures that can be taken to prevent those failures pointed up in headlines. Investigations that held up to now have pointed out that; the significant part of the firm success is provided by the efficiency of the management and management provides that efficiency by the help of correct and reliable information. As it is known, the business function that serves providing correct and inside information to all information users that take place in and outside the environment of the firm is accounting. Therefore, in this study, the role of accounting and auditing that checks the correctness and reliability of the information provided by accounting, handled in principle. For the purpose of pointing out the significance of the issue in practice and being able to see the results of the states without efficient accounting and auditing systems, the American energy giant Enron?s collapse handled substantially.