Futbolda 12-14 yaş grubunda şut etkinliğinin antrenman yöntemleri ve bazı morfolojik parametrelerle ilişkileri
In football, the relations of shooting efficiency with exercise methods and some morphological parameters, between 12-14 ages groups
- Tez No: 20753
- Danışmanlar: DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
- 99 VII BÖLÜM : ÖZET“FUTBOL 12-14 YAŞ GRUBUNDA ŞUT ETKİNLİĞİNİN ANTRENMAN YÖNTEMLERİ VE BAZI MORFOLOJİK PARAMETRELERLE İLİŞKİLERİ”İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan iki profesyonel futbol kulübü ve bir ortaokuldan 12-14 yaş grubunda, 12 'şer kişilik gruplardan oluşmak üzere toplam 36 genç sporcu üzerinde araştırma yapılmıştır. 36 genç sporcunun 12 'si Denek grubunu oluşturmuş ve bilimsel kriterlere dayalı, sistemli bir şut çalışması ağırlıklı 12 haftalık antrenman programı uygulanmıştır. İkinci grup kontrol grubu ise 12 haftalık çift kale maç ağırlıklı bir antrenman programına tabi tutulmuştur. Üçüncü grup antrenman yapmayan grubu oluşturmuşlar ve bunlar hiç antrenman yapmamışlardır. Antrenmanlar haftada 3 gün ve 60 dk. olarak yapılmıştır. Tüm gruplara 1. haftanın başında ve 6 ile 12. haftanın sonunda şutun isabetliliği ve sertliği testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre denek grubu, kontrol grubu ve antrenman yapmayan gruba göre daha başarılı olmuştur (P0,05).
Özet (Çeviri)
- 101 - VII- SUMMARY“ İN FOOTBALL, THE RELATIONS OF SHOOTING EFFICIENCY WITH EKERCISE METHODS AND SOME MORPHOLOGICAL PARAMETERS, BETWEEN 12-14 AGES GROUPS.”The study was performed on 36 young football players. The subjects were in three groups of 12 players froro two professional football clubs and öne high school junior team in the Assian side of istanbul. The ages of the subjects were ranging f rom 12 to 14. 12 of these young players were the study group. The study group underwent a 12 week training program dominantly composed of shooting exercises based on scientific criteria. The second group of 12 players was the control group who had a 12 weeks training program based on game exercises with two teams. The third was also a control group had no training in this period of 12 weeks, Each traîning session was 60 minutes and performed 3 days in öne week. At the beginning of the ist week and at the end of the 6th and 12th weeks the efficiency of shooting in each group were tested as precise targeting and power of shooting.