Avrupu topluluğu adalet divanının yargı yetkisi
The jurisdiction of the European Court of justice
- Tez No: 207542
- Danışmanlar: PROF.DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Avrupa da tarihsel gelisim süreci sonunda ihtiyaçlar ve zorlamalar ile ortaya çıkan birlik fikri ve bunu olusturmak için yapılan çalısmalar Avrupa Toplulugunun olusmasına yol açmıstır. Avrupa Toplulugunun günümüzde ulastıgı asama ise henüz onaylanmamıs olsa da Birlik statüsüdür. Birlik kavramının Anayasa Antlasmasındaki özelliklere sahip olarak uygulamaya geçip geçmeyecegini gelecek gösterecektir. Topluluk süreci içinde olusturulan yapı hukuki bir bütündür ve bu bütünün en önemli özelligi Topluluk Hukukunun üstünlügü ve üye ülkelerin hukuk sistemi karsısında ortaya koydugu özerklik özelligidir. Topluluk Hukuk sisteminin koruyucusu ve uygulamada ortaya çıkan uyusmazlıkları çözerek onu kararları ile gelistiren ise Avrupa Toplulugu Adalet Divanıdır. Adalet Divanı, Topluluk Antlasması ile kendisine verilen yetkiler ve çizilen saha içinde bu görevi yerine getirmektedir. Topluluk Hukuku ile uyusmayan uygulamalar, Adalet Divanı önüne ön karar basvurusu, ihlal davası, iptal davası, tazminat davası ve hareketsizlik davası olarak getirilmektedir. Divan tarafından verilen nihai kararlara karsı yine Adalet Divanının olusturdugu yapı içinde kanun yollarına basvurmak mümkündür. Divanın, Topluluk hukuk sistemi içinde genellikle iki büyük problem ile karsı karsıya kalmaktadır. Bunlardan birincisi, Divanın üye devlet yüksek mahkemeleri ile iliskisi, digeri ise temel haklar alanında Divanın yaklasımlarıdır.
Özet (Çeviri)
The foundation of the European Community revealed as a result of the ?union concept? connected with the necessities and compulsions in the historical development process. Despite the lack of approval, the present legal statute of the Community is a ?union?. The future will demonstrate whether the ?union concept? will be realized in accordance with the Constitution Treaty. The legal structure constituted in the Community period was based on the superiority of the community law and the autonomy of member states against the said legal system. The enforcement of Community legal system belongs to the European Court of Justice and the Court improves the system with its decisions solving the litigations in practice. The Court of Justice fulfils its duty within the field and competences determined by the Treaty. The applications and the transactions of the member states contradicting with the Community law and regulations are brought before the Court as preliminary ruling requests, infringement lawsuits, actions for nullity, actions for compensation and actions for failure to act. It is possible to appeal against the final judgments of the Court within the structure constituted by the Court itself. The Court faces two major problems in Community legal system. The first is the relation of the Court with the supreme courts of the member states. And the second is the attitude of the Court in the domain of fundamental rights.