Siyasetin finansmanı ve siyasi partilerde finansal raporlama
Financing of politics and financial reporting for political parties
  1. Tez No: 207541
  2. Yazar: PINAR OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Siyasi partiler, faaliyetlerini devam ettirebilmek ve seçimlerde başarılı olabilmek amacıyla çeşitli giderler yaparlar. Söz konusu giderlerin karşılanabilmesi için partilerin finansman kaynaklarına ihtiyaçları vardır. Fakat pek çok ülkede siyasi partilerin kaynak elde ederken yasal yollara başvurdukları gibi yasalar tarafından kabul görmeyen yollarla da kendilerine gelir sağladıkları görülmektedir. Siyasette ortaya çıkan yolsuzluğa son verebilmek için şeffaflığın arttırılması şarttır. Bu nedenle partilerin birer kar amacı gütmeyen örgüt oldukları gerçeği dorultusunda, hazırladıkları mali raporların en uygun şekilde ve ayrıntılı olarak her türlü varlık, kaynak, gelir, gider ve nakit akışlarını gösteriyor olmaları gerekir. Ayrıca, şeffaflığın sağlanabilmesi için dolaylı finansman sisteminin oluşturulması ve yumuşak paranın ortadan kaldırması gerekmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki siyasi partiler için örnek mali tablolar önerilmiştir
Özet (Çeviri)
Political parties have expenses in order to continue to their activities and be successful in elections. For compensating these expenses, parties need financing sources. But in most of the countries, while political parties acquire those sources, they may apply to both legal and illegal ways. In order to eliminate the political corruption, transparency must be increased. For this reason in the reality that political parities are not-for-profit organizations, financial statements that they prepare have to show all assets, liabilities, incomes, expenses and cash flows in an appropriate and detailed way. Also, indirect financing have to be formed and soft money must be eliminated for providing the transparency. In this study, financial statement samples for political parties in Turkey are suggested.