Davada vekalet ücreti
Attorneyship fee
  1. Tez No: 207546
  2. Yazar: SAİD TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİM TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Çalısmamızın konusunu avukatlık ücreti olusturmaktadır. Adaletin yerini bulmasında avukatların rolü yadsınamaz. Avukatların bu meslegi yerine getirirken karsılıgında bir ücret alacaklarından süphe duymamak gerekir. ste bu çalısma avukatların yaptıkları is karsılıgı alacakları avukatlık ücretini kapsamaktadır. Konu iki ana baslık altında ele alınmıstır. lk olarak sözlesmeden dogan avukatlık ücreti anlatılmıstır. Bu baslık altında avukatlık sözlesmesi, kapsamı ve sözlesmeden dogan sorunların çözüm yoluna yer verilmistir. kinci bölümde ise mahkemenin re'sen belirledigi avukatlık ücreti anlatılmıstır. Yine bu baslık altında da dava türlerine göre avukatlık ücretinin nasıl belirlenecegine yer verilmistir. Bu bölümler anlatıldıktan sonra konu ile ilgili yorumlarımıza sonuç kısmında yer verilmistir. Burada da konulara iliskin elestirilerimiz ve olması gereken hukuk açısından önerilerimiz yer bulmustur. Çalısmamız anlatılanların kısa bir özeti ile sonlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Subject of our study is attorneyship fee. In reaching a fair and true justice on any matter role of lawyers cannot be denied. While lawyers exercise this profession, of course they will have the right to receive certain amount of fee against performance of their duty. This study therefore covers attorneyship fee to be received by them against performance of their duties. The subject has been dealt with under two main headlines. In the first part, attorneyship fee arising from the Contract has been discussed. The attorneyship contract, its scope and methods for solving problems arising from the Contract have been included in this heading. In the second part however attorneyship fee determined by the court has been expounded. Again under this heading how attorneyship fee could be determined according to types of actions has been explained. After these parts our comments and suggestions related with the subject have been included in the conclusion section. Here we have made our critics pertaining to the issues and our proposals deemed necessary in terms of law. Our study has been concluded with a short summary of what has been told.