Değerleme ilkeleri ve türkiye uygulaması
Evaluation norms and turkey applications
  1. Tez No: 207545
  2. Yazar: SAMİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ ÖRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Ekonomik varlıkların belli bir zamandaki kıymetinin belli bir para cinsinden ifade edilmesi seklinde tanımlanabilecek degerleme, deger biçme islemini yapan kisi ve grupların bakıs açılarına, içinde bulundukları psikolojik, sosyolojik, ekonomik sartlara ve degerlemede kullanılan araçlara göre farklılık gösteren subjektif nitelikli bir kavramdır. Degerleme kavramının subjektif yapısı nedeniyle, gerek degerleme islemlerinde aynı ilkelerin hakim kılınması, gerekse de aynı ekonomik varlıklar için herkes tarafından kabul görecek ortak degerleme ölçülerinin belirlenmesi de zorlasmaktadır. Türkiye özelinde degerleme islemleri de, muhasebelestirme sürecini etkileyen faklı disiplinlerin birbiriyle pekte örtüsmeyen düzenlemeleri nedeniyle oldukça karmasık bir sekilde gerçeklestirilmektedir. Zira, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye piyasası mevzuatı, vergi hukuku ve muhasebeye iliskin diger yasal düzenlemelerde baglayıcılıgı olan ve de aynı seyleri ifade etmeyen hükümler bulunmaktadır. Bu tezde, degerleme islemine yön veren ilkeler ve degerleme ölçüleri, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye piyasası mevzuatı, vergi hukuku, muhasebeye iliskin yasal düzenlemeler, uluslararası muhasebe standartları ve uluslararası muhasebe standartları dogrultusunda Türkiye uygulamasına yön vermek amacıyla yürürlüge konulan Türkiye muhasebe standartları açısından irdelenmis, farklılıklar ortaya konulmaya çalısılmıs ve muhasebe standartları dogrultusunda uygulama birliginin saglanması geregi ifade edilmistir
Özet (Çeviri)
The evaluation which can be defined in the way that implying the value of economic assets at given time as a fixed cash, is a concept having the subjective quality that differ from according to aspects of persons or groups making assessment proceeding; psychologic, sociologic, economic circumstances they have been, and instruments used in evaluation. Because of the subjective form of evalutation concepts, It has got difficult both the same norms being validated in evaluation processes and for the same economic concepts, common evaluation norms which will be accepted by everyone being identified. Also evaluation processes have been complicatedly actualized because of the arrangements which is not tallied with one another of the different disciplines affecting the accounting process in Turkey. Then, there have been the judgements which have bindingness on other legal arrangements related to Turkish Commercial Code, Securities legislation, tax law and accounting and not to connoted the same things. In this thesis, principles setting the evalutation processes and evalutation norms have been examined, studied to execute the differences and explained the necessity of implementing commination in accordance with the accounting standards from the stand point of legal arrangements related to Turkish Commercial Code, Securities legislation, tax law and accounting; and international accounting standards and Turkish accounting standards put into force so for the purpose of conducting to the Turkish applications in the directions of international accounting standards.