Yükseköğrenimde eğitim hizmet kalitesinin ölçülmesine yönelik örnek bir uygulama
A sample application about measuring education service quality for higher education system
  1. Tez No: 207547
  2. Yazar: FATİH ÖZÇALIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MESİHA SAAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, İşletme, Education and Training, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Toplum için gerekli olan nitelikli isgücünün yetistirilmesinde, yüksekögretim kurumlarının egitim kalitesi en önemli faktörlerden biridir. Bu çalısmada, yüksekögretim kurumlarının müsterileri olan ögrencilerin üniversite egitiminden beklentileri ile tatmin düzeyleri arastırılmıstır. Arastırmada, egitim hizmet kalitesinin ölçmek amacıyla SERVQUAL modeli kullanılmıstır. Ögrencilerin okullarından aldıkları egitimden beklentilerinin karsılanma dereceleri tespit edilmis, çesitli demografik özellikler açısından bu skorlar karsılastırılmıstır. Arastırmadan elde edilen sonuçlar ögrencilerin aldıkları egitimle ilgili tatmin düzeylerinin oldukça düsük oldugunu göstermektedir. Hizmet kalitesinin yükseltmek ve dolayısıyla tatmin düzeyi yüksek ögrenciler yaratmak üniversitelerin en önemli hedefi olmalıdır. Bu hedefe ulasmak için yapılması gerekenler, ise büyük ölçüde yönetimin kaliteye bakıs açısı ile ilgilidir. Toplam kalite yönetimi gibi hizmet kalitesinin iyilestiren ve gelistiren yaklasımların da yüksekögretim kurumları tarafından hayata geçirilmesi ve bu konudaki yönetsel çabaların sürekliliginin saglanması da hizmet kalitesinin artıracaktır. Bu çabalar aynı zamanda yetistirilen ögrencilerin çalıstıgı sektörlerde de belirgin bir kalite gelisimine de yol açabilecektir. Arastırmadan elde edilen veriler üzerinde yapılan analizlerde, yüksekögrenim gören ögrencilerin algıladıkları egitim hizmet kalitesinin bir takım demografik özelliklere göre farklılastıgı gözlenmistir. Ayrıca yüksekögretim kurumlarının hizmet kalitesi düzeylerinin kurumların bazı özelliklerine göre degistigi ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
To supply qualified manpower that is necessary in education sector, ?quality of education? is one of the most important factors in higher education institutions. In this study, expectations on university education and level of satisfaction of the students that are the most important customers of higher education institutions have been researched. In the research, have been used SERVQUAL which is one of the educational service quality measurement model to measure service quality in higher education institutions. By using this model, the level of meeting the expectations of students about education served by higher education institutions has been measured and important aspects of service quality according to students have been showed. The results of this study that is focused on educational service quality show that the students have a very low level of satisfaction about their education. Higher education institutions should aim to achieve an increased quality of service and higher level of satisfaction of students. To be able to achieve this target, the way of understanding of management is important. The implementation of Total Quality Management and like the other approaches that are developing service quality in higher education institutions and continuous efforts at management level will result in increased quality of service. The efforts on increasing the quality of education in higher education institutions will result in the increase of the quality of education and also increase quality of service in sectors that student will have been working. Observed from the analysises on data that have been derived from the study, students which have higher education, their sense of educational service quality has been acquired a different character to some demographical properties. And also have been arised that the level of service quality of higher education institutions have been charged according to same measure of values.