Türk milletlerarası usul hukukunda gemi haczi
Ship arrestment in Turkish international procedural law
  1. Tez No: 207562
  2. Yazar: UĞUR BAHADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, deniz ticaretinde önemi her geçen gün artan ?Türk milletlerarası usul hukukunda gemi haczi? konusu incelenmeye çalısılmıstır. Bu yapılırken gemi alacaklısı hakkı ve buna uygulanacak hukuk, yerli ve yabancı gemilerin haczi, gemi haczinin Türk milletlerarası usul hukukunda tasıdıgı özellikler, milletlerarası hukuktan kaynaklanan ve uygulamada ortaya çıkan problemler, milletlerarası sözlesmeler, son mevzuat degisiklikleri, konu hakkında ki güncel eserler, Yargıtay kararları ve yeni Türk Ticaret Kanunu Tasarısı incelenmeye çalısılmıstır. Çalısmamızda önce, deniz hukukunun tarihi gelisiminden kısaca bahsedilmistir. Daha sonra gemi, gemi sicili, geminin isletilmesi gibi deniz hukukunun temel kavramları açıklanmaya çalısılmıstır. Akabinde gemi alacaklısı hakkı ve bu hakka uygulanacak hukuk konuları incelenmistir. Daha sonra deniz hukukunda gemilerin cebrî icraya konu olması ve uygulanacak hukuk meselesi incelenmistir. Önce deniz hukukunda cebrî icra alanında karsılasılan temel sorunlara deginildikten sonra cebrî icranın tâbi oldugu hukuk meselesi incelenmistir. Bu baglamda milletlerarası usul hukukunun yapısı ve nitelikleri incelenmis, uygulanacak hukuk, diger bazı devletlerdeki gemilerin cebrî icrası meselesi ve bu alanda milletlerarası sözlesmeler degerlendirilmistir. Daha sonra deniz hukukunda cebrî icra, yetki sorunu, takibin tarafları ve temsil, haczi mümkün olmayan gemiler, gemilerin haczi veya ihtiyati haczi meseleleri incelenmistir. Gemilerin icrasında takip yolları hususunda tezimizde, sınırlandırma yapılmıstır. Deniz hukukunun özelliginden dolayı alacaklılar en çok rehin hakkına sahip olacaktır ve dolayısıyla da en çok rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takipte bulunacaklardır. Dolayısıyla tezde esas olarak rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip sekli incelenmis ve yeri geldikçe diger takip yolları ile ilgili de açıklamalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, subject ?ship arrestment in Turkish international procedural law? is studied. In this process, creditor?s right for ship, laws they are liable to, arrestment in Turkish international procedural law, problems steming from international law and arising in application, international aggrements, the last changes in legislation, current works about the subject, decisions of the Supreme Court of Appeals and the new Turkish Commercial Law Bill are studied. Firstly, in this thesis, the historical development of Admiralty Law is shortly mentioned. Then basic concepts about admiralty law like ship, ship?s register, running a ship are clarified. Subsequently, creditor?s right for ship and law cases that will be applied to this right are studied. In the second part of the thesis, applying foreclosure to ships and law matters that are to be applied are studied. After mentioning the basic problems in the foreclosure area. The law matter to which foreclosure is liable, is studied. Within this context, structures and features of international prosedural law is studied; then law to be applied, the matter of foreclosure for ships in other states and international aggrements about this subject are evaluated. In the last part of thesis, foreclosure in admiralty law, jurisdictional question, parties of prosecution, presentation, ships that are impossiple to arrest, arresting ships, matters of lien are studied. The thesis is limited about the ways of prosecution in arresting ships. Due to features of admiralty law, creditors will have lien; so they will prosecute mostly with the way of foreclosure. Accordingly, prosecution with the way of foreclosure is mainly studied in the thesis and meanwhile other ways of prosecution are explained.