Çekte ödeme
Payment of cheque
  1. Tez No: 207561
  2. Yazar: FATİH MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YADİGAR İZMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Kesidecinin; muhatap bankaya belirli bir meblagı lehdara (hamile) ödemesi ve lehdara da bu meblagı alması için çifte yetki verdigi, mevsuf bir havale niteliginde olan çek, görüldügünde ödenek bir kambiyo senedidir. Çekin ödenebilmesi için ibraz süresi içinde muhatap bankaya ibraz edilmis olması lazımdır. Çekle isleyen hesabın bulundugu banka subesi ibraz edildigi anda kısmen ya da tamamen karsılıgı bulunan çek ödemek zorundadır . Tabi ki bankanın hamile karsı yükümlülügü; süresinde ibraz edilen ve herhangi bir ödeme engeli bulunmayan çekler için söz konusu olacaktır. braz süresi geçtikten sonra, sayet kesideci çekten caymamıssa, muhatap bankanın ödeme yükümlülügü, ödeme serbestisine dönüsmektedir. Çek bedelini ödemekle mükellef olan bankanın; ödenmek üzere kendisine ibraz edilen çeki incelemesi de sarttır. Zira bir ödeme engelinin olması halinde banka çek bedelini öderse, ödedigi miktarı kesidecinin hesabından düsemeyecektir . TTK md. 724 , sahte ve tahrif edilmis çekin ödenmesinden dogan sorumlulugu muhatap bankaya yüklemistir. Bu, kanundan dogan bir kusursuz sorumluluk seklidir. Bununla birlikte, kesideciye kusur izafe edilebilen durumlarda, muhatap banka bunu kanıtlarsa, sorumluluktan kurtulabilir veya sorumlulugu kesideci ile paylasabilir. Çekle isleyen hesabın bulundugu subeye ibraz halinde ödeme herhangi bir özelik arzetmez. Sube, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra, herhangi bir ödeme engeli yoksa, çek bedelini ödeyecektir. Çekin muhatap bankanın diger bir subesine ibrazı halinde, bu sube ödemeyi provizyon alarak yapacaktır. Provizyonla ödeme talep edilen çekin geçerliliginde süpheye düsülmesi halinde, sube ödemeyi yapmayarak gerekli incelemeyi yapacaktır. Provizyon alınamaması halinde, bankanın çeki provizyon alınamadıgından ödeyemedigine dair kayıtla birlikte hamile iade etmesi gerekir. Çekin muhatap bankaca ödenmemesi halinde hamil, çekte imzası bulunan borçlulara müracaat hakkı kapsamında basvurarak, çeke dayalı alacagını talep edebilir. Çek bedelini ödeyen müracaat borçlusu da, kendisinden önce gelen müracaat borçlularına basvurabilecektir
Özet (Çeviri)
Cheque is qualified remittance which gives double autharizeted. Maker autharize adresse bank to pay money to benificiary and also maker autharize beneficiary for taking money from adresse bank. At the same time, cheque is a demand bill. For the payment of cheque, cheque must present to adresse bank in presentation time deadline. The bank branch has to pay money if it has in whole or in part provision when the cheque is presented. Of course amenobility of the bank to the bearer is for cheques which are presented in time and hasn?t got any bar to payment when the presentation deadline is passed and at the same time if maker didn?t back out drawee bank?s payment amenobility turns to payment freedom. The bank has to examine the cheque which is submitted for payment. Because if there is a bar for payment and the bank paid altough the bar, tha bank can?t discount the cheque cost from the drawer?s accounts. According to the TTK 724 article drawee bank is responsible for faked and changed cheque.This is an absolute liability occuring from law. n addition if maker is faulty and if drawee bank can prove this, the drawee bank can be out of responsibility or share the responsibility with the maker. If cheque is presented to the bank branch in which the cheque account exists there is no difficulty for the payment; the officer of the branch will make the required verification and and if the officer doesn?t find any problem then he/she will make the payment. If the branch of the bank which the cheque is presented is not the branch in which the cheque account exists, then, the officer will call for a provision from the branch in which the cheque account exists. If there is a doubt about the provision of the cheque then the branch will not make the payment before realising a verification. If there isn?t a provision about the cheque, then the branch must give back the cheque to the cheque holder informing about the problem. If the cheque is not paid by the drawee bank then the holder can turn to the debitors who have signatures on the cheque and make demand for the payment. The debitor who has made the payment for the cheque can turn to the preciding debitors.