Tiyatrolarda pazarlama stratejileri
Marketing strategies in theaters
- Tez No: 207563
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günlük hayatımızda ihtiyaç duydugumuz seylerin çogu, çesitli isletmeler tarafından üretilen mal veya hizmetlerden, çogu zaman mal ve hizmetin belirli oranlarda karısımından olusmaktadır. Bu isletmeler, çogunlukla ticari amaçlı olup, diger spesifik amaçların dısında kazanç saglama amacı gütmektedirler. Kazanç saglamak isteyen isletmeler, mal ve hizmetlerini üretirken pazarlama kavramının gereklerine göre davranmalıdırlar. Dolayısıyla üretimden önce baslayıp satıs sonrası hizmetler de dahil olmak üzere tüm süreçleri kapsayan pazarlama kavramı, sadece satısla es anlamlı olarak kullanılmamalıdır. Günümüzde, giderek artan önemine karsın pazarlamanın bile tam olarak kavranamadıgı sektörde, kendi yapısından da kaynaklanan zorluklar nedeniyle hizmet pazarlamasının anlasılması uzak bir olasılık olarak görünmektedir. Buna ragmen, hizmetlerin pazarlanması günlük hayatta çok sıklıkla karsımıza çıkan bir kavramdır. Hizmet isletmecilerinin farkına varmadan uyguladıkları ve müsteri memnuniyeti üzerinde büyük önemi olan hizmet pazarlaması, profesyonel olarak uygulanması durumunda hizmet isletmeleri için bir kurtarıcı olarak görev yapacak ve sektörde ilerlemelere neden olacaktır. Hızla degisen dünyada, müsteri beklentilerine uygun hizmet sunmak tüm ticari isletmelerde oldugu kadar, tiyatro isletmelerinde de kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle tiyatro isletmecileri, müsteri istek ve ihtiyaçları dogrultusunda pazarlama stratejileri gelistirerek ve böylelikle rekabet avantajı yakalayarak, büyük kar atılımları yapabilirler. 2 Hizmet pazarlamasının kendi isletmeleri için öneminin farkında olan tiyatro isletmecilerinin hizmet pazarlamasının yapısına uygun, etkin ve yaratıcı pazarlama stratejileri gelistirmeleri beklenmektedir. Müsteri istek ve ihtiyaçları dogrultusunda gelistirilmesiyle basarıya ulasacak olan bu stratejiler, müsteri tarafında ve diger unsurlarda meydana gelen degisimleri de takip ederek ve ayak uydurarak, sadece isletmenin degil sektörü ve ülkemizi de basarıya tasıyacaklardır.
Özet (Çeviri)
Most of the things that we use in our daily lives consist of goods or services but quite often a mixture of both in specific proportions which are produced by different types of businesses. These businesses, which are usually commercial purposed, lead the purpose of getting profit beside the other specific purposes. The businesses which want to get profits must act in the necessity of the concept of marketing while producing goods and services. So, the concept of marketing which begins before production and contains all the processes including after sales services should not be used in the same meaning of selling. Today, in spite of the increasing importance of services marketing in the sector, marketing has not been comprehended procisely. Because of the difficulties emanated from service structure, service marketing seems to be far from understanding. However, marketing of services is a concept that we frequently come across with in our daily lives. If the service marketing that service businesses use unconsciously and has a basic importance over satisfaction of customers is applied professionally, it will be a rescuer for service businesses and will cause progress in the sector. In the world changing rapidly, performing services appropriate to customer expectations has a crucial importance in theater businesses as in all commercial businesses. Because of that, theater managers can make major gaining rushes by developing marketing strategies in accordance with the customer wants and needs and therefore getting the advantage of competition can make great profit rushes. 2 It is expected from the theater managers who are aware of the importance of services marketing for their businesses to develop marketing strategies which are effective, creative and appropriate to the stracture of services marketing. These strategies which will be successful by being developed in accordance with the customers? wants and needs, will pan out not only the business but also the sector and our country by means of following and accommodating the changes happening in the customer side and in the other components