Bilişim teknolojilerinde proje yönetimi
Project management in information tecnology
- Tez No: 371272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde bilişim sistemleri bir şirketin rekabet üstünlüğü sağlamasında kritik rol oynamaktadır. Şirketler bilişim sistemlerini etkin bir biçimde kullanarak; verimlilik artışı sağlayabilmekte, maliyetlerini azaltabilmekte, yeni ürünler, hizmetler ve süreçler geliştirerek rakiplerine karşı üstünlük elde edebilmektedir. Bilişim sistemlerinin kullanımında şirket faaliyet alanına uygun sistemlerin kullanması gerekmektedir. Uygun sistemlerin seçilmesinin ardından uzman proje yönetimi sayesinde hedeflenen amaca verimli şekilde ulaşılmaktadır. Çalışmada bilişim teknolojileri ile ilgili tanımlardan, bilişim sistemleri unsurlarından, bilişim sistemleri türlerinden; Proje yönetimi ile ilgili temel işlevlerden, proje yaşam döngüsünden, proje yönetimi süreç gruplarından, yapılan temel hatalardan, kapsam, zaman, maliyet, kalite, insan ve iletişim yönetimlerinden ayrıca veritabanı tasarımı, kullanımı ve modellemesinden söz edilmiştir. Bu bilgiler ışığında örnek bir bilişim projesi hazırlanmıştır. Örnek projede, proje yöneticisi rolü ile proje başlatma belgesinin hazırlanması, proje ekibinin belirlenmesi, proje hareket planın PERT-CPM modelleri ile hazırlanması, risk planının çıkarılması, uygun kaynak ve maliyet planı hazırlanması, proje sonlandırma belgesi oluşturulması sağlanmıştır. Bunların yanında web uygulamasının teknik analizinin yapılması ve analiz sürecinin önemi, uygulama içerisinde sağlanması gereken fonksiyonların UML diyagramları yardımı ile hazırlanması, veritabanı mimarisinin Ms Sql Server ile oluşturulması, uygulamada son kullanıcıya gösterilecek ara yüzlerin kullanıcı deneyimi göz önünde tutularak hazırlanması ve proje sahibinin onayına sunulması sağlanmıştır. Süreçler sonunda oluşan çıktılar incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, information systems play an important role in organization's success. Firms should use information systems to boost productivity, to reduce cost, and to improve new products and processes. Firms have to choose the right systems about their fields of activity. Subsequently, firms reach their goals via expert project management. In this thesis, the descriptions, the components, the types of information systems as well as the basic tenets of project management, project life cycle, project management process group, the basic fallacies done, project scope management, project time management, project cost management, human resource management, project communication management have been mentioned. What's more, database design and use has been given. At the end of the thesis, a sample project has been given. It has been provided in this sample project as in the role of a project manager to prepare initial documents, establish the Project team members, monitor the schedule plan via PERT and CPM determine the plan of potential risk, make the resource and cost availability plan, and finally prepare dissolution documents. Besides, the function of the web application tool has been analyzed using support of UML diagram program and web application interface has been designed by user experience and all of them have been presented to the project owner's confirmation. The final outcomes of the project process have been analyzed and commented on.