Lojistik sistemin incelenmesi ve kaliteyle bağlantısı
Logistic system and to analyze the relationship between logistic system and quality
- Tez No: 207596
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalısmanın amacı lojistikte kalite uygulamalarını incelemek ve lojistik hizmetlerinin toplam kalite yönetimi uygulamalarından nasıl etkilendigini ortaya koymaktır. Çalısmada ilkönce genis bir literatür taraması yapılarak lojistik sistem ve lojistik sistemin kaliteyle baglantısı teorik sekilde sunulmustur.Bu bölümde kavramların tanımı, boyutları,etkileyen faktörler ve sonuçları anlatılmıstır. Çalısma teorik bir çerçevede sunulduktan sonra lojistik sistemin kaliteyle baglantısını incelemek için Anderson ve arkadaslarının gelistirdigi lojistikte kalite ölçegi kullanılmıstır. Arastırmanın kapsamını stanbul il sınırları içerisinde çesitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar olusturmaktadır. Arastırma farklı sektörlerdeki 78 firma üzerinden gerçeklestirilmistir. Yapılan anket çalısmalarından yola çıkılarak lojistik ve toplam kalite yönetimi arasındaki iliski açıklanmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study?s aim is to analyze quality applications in logistics and to find out how the logistics services affected from the total quality management applications. In the study, after making a wide literature research the relationship between the logistics and the logistics system quality presented theoretically. In this section definition, dimensions, the factors those are effective, and the results of the concepts are explained. The study, after presented in a theoretical framework Anderson and his friends ?quality in logistics? scale is used in order to analyze the relationship between logistic system and quality. The scope of the study is the companies in Istanbul those are active in different sectors. The research is containing 78 different companies in different sectors. By looking the results of the questionnaires, the relationship between the logistics and the total quality management is tried to be explained.