İşletmelerde örgüt kültürünün şekillendirilmesinde liderin rolü
The role of the leader while forming the organisational culture
- Tez No: 207597
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalısmanın temel amacı, örgüt kültürü kavramıyla ilgili bir literatür çalısması yapılarak yönetim bilimi için son derece önemli olan örgüt kültürünün açıklanması ve örgüt kültürünün sekillendirilmesinin liderin rolü ile iliskisinin arastırılması olmustur. Çalısmanın birinci bölümü, kültür kavramının açıklanmasına ayrılmıs olup, kültürün genel olarak tanımlanması yapılmıs, özellikleri belirtilmis, kültürü olusturan ögeler tek tek incelenmis ve kültür çesitlerinden bahsedilmistir. kinci bölümde, yönetim kuramları ile kültür iliskisi incelenmistir. Geleneksel, yeni geleneksel, çagdas yönetim kuramları ile kültür iliskisi ve yönetim kuramlarında örgüt kültürü kavramının ortaya çıkısı incelenmistir. Üçüncü bölümde, örgüt kavramının tanımına iliskin temel yaklasımlar üzerinde durulmus, özellikleri, unsurları, olusturulması, örgüt kültürü ile yöneticilerin kisisel özellikleri iliskisi ve benzer kavram ve tanımlar irdelenerek, örgüt kültürünün isletmedeki yeri ve önemi incelenmistir. Dördüncü bölümde ise, yöneticilerin liderlik tarzlarının örgüt kültürü üzerinde etkisi açıklanmıstır. Yöneticilik ve liderlik kavramları tanımlanmıs ve ardından iki kavram arasındaki farklar ve ardından isletme yönetiminde liderin rolü ve fonksiyonları açıklanarak yöneticilerin liderlik tarzları uygulamaları incelenmistir. Besinci ve son bölümde ise, bütün çalısma boyunca irdelenerek anlatılan isletme yönetiminin sekillendirilmesinde liderin rolü genel hatlarıyla özetlenerek önemi belirtilmis, sonuç olarak da genel bir degerlendirme yapılmıstır
Özet (Çeviri)
The main aim of this literature study is to explain the organisational culture as a concept and investigating the role of the company leader while forming organisational culture. At the first part, the description of the culture is done and the spesifications, elements and the types of the culture is explained. At the second part, the connection between the management theories and culture is examined. At the third part, forming the organisational culture and the relation between the manager?s characteristics and organisational culture is examined. And the importance of the organisational culture is stated. At the fourth part, the effect of the management characteristic of the leader?s on the organisational culture is declared. Management and leadership consepts are explained and teh similar and different caharacteristics of both is explained. At the last and fifth part, the main thing which is explained in whole study is is explained in short lines, the role of the company leader while forming organisational culture is declared and a general evaluation is made.