Gelişmekte olan ülkelerde doğrudan yabancı yatırımlara yönelik teşviklerin etkileri: 1980 sonrası Türkiye örneği
Effects of incentives oriented to direct foreign investments in developing countries: Turkiye example after 1980
- Tez No: 207613
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ekonomik kalkınma amacındaki gelismekte olan ülkelerin karsılastıkları en büyük sıkıntı tasarruf yetersizligidir. Bu amaçlarını gerçeklestirebilmeleri için dogrudan yabancı yatırımlar son derece önemlidirler. Dogrudan yabancı yatırımlar, gittikleri ülkelerde yarattıkları olumlu etkilerden dolayı pek çok ülkenin ilgisini çekmistir. Bu durum dünya çapında bir rekabet ortamına neden olmustur. Gelismekte olan ülkeler, önceleri süpheyle baktıkları yabancı yatırımlara söz konusu olumlu etkilerinden dolayı zamanla ilgi duymaya baslamıslar ve küresel rekabete katılmıslardır. Gelismekte olan ülkeler, dogrudan yabancı yatırımlardan daha fazla pay alabilmek için birbirinden farklı tesvik enstrümanlarını uygulamaya sokmuslardır. Yatırım tesvikleri, hem ekonomik kalkınma amaçlarına ulasabilmek hem de bölgesel kalkınmayı saglamak, teknolojik ilerleme ve issizligi azaltmak gibi pek çok açıdan gelismekte olan ülkeler için önemlidirler. Uygulanan yatırım tesvikleri genel olarak ayni, nakdi, vergisel ve diger tesvikler olarak sıralanabilir. Türkiye, özellikle 1980'li yıllardan itibaren daha fazla dogrudan yabancı yatırım çekebilmek için pek çok yatırım tesvik enstrümanını uygulamaya sokmustur. Bu yatırım tesvik enstrümanları arasında nakdi ve vergisel tesvikler dikkat çekmektedir. Buna karsın Türkiye, özellikle 2000'li yıllara kadar görece düsük miktarda dogrudan yabancı yatırım çekebilmistir. Dogrudan yabancı yatırımları etkileyen pek çok faktör vardır. Yatırım tesvikleri de bu faktörler içerisinde yer almakla birlikte tek basına etkinlik saglamaları pek mümkün gözükmemektedir. Dogrudan yabancı yatırımları etkileyen faktörler bir bütündür ve yatırım tesvikleri bu bütünün bir parçasıdırlar.
Özet (Çeviri)
Worst problem being faced by developing countries those aiming economic progressive. Direct Foreign Investments are very important to realize that goal. They have taken interest of many countries due to their positive effect to the countries applied. This situation created a worldwide competition. Because of mentioned positive effects, Developing countries have begun to deal with the Foreign Investments those were first taken disputable and joined to global competition. Developing Countries have implemented different instruments of investment incentives for being able to get better shares from Direct Foreign Investments. Investment incentives are very important for developing countries as for reaching economic progress goals and also maintaining domestic developments, technological progress and reducing unemployment etc. Investment incentives applied can be mentioned as goods, cash, tax and other ones. Especially since eighties, Turkiye have applied many instruments of investment incentives for attracting more direct foreign investments. Cash and tax incentives are takes attention between those instruments of investment incentives. However Turkiye could have taken less direct foreign investment relative especially until 2k years. There are many factors effecting direct foreign investments. Even investment incentives counted in these factors, It does not mean a possibility of giving positive results alone. Factors effecting direct foreign investments are a whole and investment incentives are a part of it.