Kurumsal itibar yönetimi ve bir uygulama
Corporate repautation management and one application
- Tez No: 207621
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmanın amacını ve baslangıç noktasını, her zaman var olan itibar kavramından, degisen toplumsal duyarlılıklar, artan rekabet, yasanan teknolojik gelismeler ve krizler sonucu, kurumun paydaslar tarafından nasıl algılandıgının önem kazanmasıyla Kurumsal tibar Yönetimi'ne geçisin açıklaması olusturmaktadır. Çalısmada, itibar kavramı ve unsurlarına deginilmis, kurum itibarını olusturan faktörler ve kurumsal itibar yönetimi bilesenleri açıklanarak, Türkiye'de bu konuyla ilgili yapılan çalısmaların anlasılması amacıyla, Arçelik firmasında uygulama yapılmıstır. Yapılan çalısmada, Arçelik firmasında Kurumsal tibar Yönetimi uygulamasına 1999 yılında geçildigi, kurumsal itibar yönetiminde üst kademe yöneticilere büyük sorumluluklar düstügü, kurumsal itibar yönetimini olusturan bilesenlerin aynı anda baslamasının mümkün oldugu gibi bilesenlerin yönetiminin zamanla da olusabilecegi sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose and starting point of the work consists of clarification of the transition from the infinite reputation concept toward Corporate Reputation Management concurrently with growing emphasis on the company?s perception by stakeholders as the consequence of changing social sensitivities, increasing competition, ongoing technological progress and crises. The work has been implemented in Arçelik company by adressing the reputation concept and its components, announcing the factors constituting corporate reputation as well as Corporate Reputation Management components to make works conducted in Turkey relating to the issue comprehensible. The outcome of the work revealed that Arçelik company?s transition to the implementation of Corporate Reputation Management took place in 1999, major responsibilities for corporate reputation management were assigned to executive management and disclosed that components of corporate reputation management may start up simultaneously whereas it is also possible for management of components to evolve gradually.