Rekabetçi üstünlük sağlamada kurumsal itibar yönetimi uygulamalarının marka değeri üzerine etkileri: Kamu-özel hastane karşılaştırılması ve bir model önerisi
The impacts of corporate reputation management practices on brand value for providing competitive advantage: Comparison of public and private hospitals and a model suggestion
  1. Tez No: 422529
  2. Yazar: VASFİYE ÖZLEM AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 411
Özet
İçinde bulunulan küresel rekabet ortamında“kurumsal itibar yönetimi”, birçok işletmenin temel amaçları arasında yer alan; değer maksimizasyonu, kâr elde etme ve işletmenin sürekliliğini sağlama gibi konular kadar önemli ve öncelikli bir kavram haline gelmiştir. Güçlü bir kurumsal itibara sahip olan işletmelerin“marka değerleri”de yüksek olmaktadır. Tüketicilerin markayla ilgili duygu ve düşüncelerinden oluşan“marka değeri”kavramı günümüzde işletmelerin sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerin birbirine benzer yapıda olması, fonksiyonel özelliklerinde ayırt edici farkların bulunmaması, rakiplerin birbirlerinden farklı olma çabası gibi çeşitli faktörler sonucunda ortaya çıkmıştır ve işletmelere rekabet avantajı sunan maddi olmayan soyut varlıkların en önemlileri arasında yer almaktadır. Yapılan bu çalışma, rekabetçi üstünlük sağlamada kurumsal itibar yönetimi uygulamalarının marka değeri üzerine etkilerini tespit etmeye yönelik üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde; rekabetçi üstünlük, kurumsal itibar yönetimi ve marka değeri kavramları literatür bağlamında ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Konya ilinde faaliyet gösteren kamu hastaneleri ve özel hastaneleri kapsayan bir saha araştırmasının metodolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current global competitive environment considering the main objectives of many businesses;“corporate reputation management”, has become one of the important and priority issues such as value maximization, obtaining profit or survival of the business. Enterprises with a strong corporate reputation have higher“brand values”. Brand value concept consisting of thoughts and feelings of consumers about the brand has emerged as a result of several factors such as the similar products and services provided by the businesses, the absence of distinctive functional features and the effort to be different from other competitors. It is also one of the most important intangible assets that provide a competitive advantage to the businesses. This study consists of three sections formed the axis of the impacts of corporate reputation management practices on brand value for providing competitive advantage. In the first two sections of the study, competitive advantage, corporate reputation management and brand value were discussed within the context of the literature. In the third section of the study the methodology of a field research including the public and private hospitals in Konya and the results obtained are presented.