Türk iş hukukunda iş sözleşmesinin fesih ile sona erme halleri ve aralarındaki farklar
Termination of employment contracts through dismissal under Turkish labour law and the distinctions between them
  1. Tez No: 961651
  2. Yazar: ÖZGÜN GÜNGÖR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, iş sözleşmesinin sona ermesine ilişkin farklı fesih türlerinin hukuki niteliklerini açıklamak, bu türlerin aralarındaki yapısal ve işlevsel farkları belirlemek, uygulamada yaşanan tereddütleri gidermek ve Türk iş hukuku sisteminde taraflar arasındaki güven ilişkisini koruyan ilkelerin feshin değerlendirilmesinde nasıl etkili olduğunu analiz etmektir. Çalışmada, özellikle iş sözleşmesinin işveren veya işçi tarafından hangi şartlarda ve hangi hukuki dayanaklarla feshedilebileceği, fesih türlerinin şartları ve sonuçları Yargıtay kararları ve doktrinsel görüşler ışığında değerlendirilmiştir. Haklı fesih ve geçerli fesih kavramları arasındaki farklar somut olaylar üzerinden örneklendirilmiş, fesih sürecinde dikkate alınması gereken hukuki ilke ve kriterler (dürüstlük kuralı, beklenilmezlik ölçütü, taraflar arasındaki güven ilişkisi gibi) analiz edilmiştir. Tez kapsamında ayrıca, iş sözleşmesinin feshinde uyarı, savunma alma, usul kuralları, ihbar ve kıdem tazminatı gibi sonuç doğuran meseleler ayrıntılı şekilde açıklanmış; hem işçi hem işveren bakımından hak ve yükümlülükler belirginleştirilmiştir. Bununla birlikte, mevzuat değişikliklerinin ve yüksek yargı içtihatlarının uygulamaya etkileri de değerlendirilmiş; iş güvencesi ilkesi çerçevesinde güncel sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the legal characteristics of different types of termination that result in the conclusion of employment contracts under Turkish labor law. It aims to identify the structural and functional differences between these types, clarify uncertainties encountered in practice, and analyze how principles that safeguard the trust relationship between the parties influence the evaluation of termination. The study particularly focuses on the legal grounds and conditions under which an employment contract may be terminated by either the employer or the employee. The conditions and legal consequences of termination types are assessed in light of decisions of the Turkish Court of Cassation and scholarly opinions. The distinctions between just cause and valid cause termination are illustrated through concrete cases, and key legal principles and criteria—such as the principle of good faith, the criterion of unforeseeability, and mutual trust—are examined in detail. Additionally, the thesis explains critical procedural elements and legal consequences of termination, such as warnings, the right to be heard, procedural requirements, and the implications for notice and severance pay. The rights and obligations of both employees and employers are clearly outlined. Furthermore, the study evaluates the impact of legislative changes and high court precedents on practical application and proposes solutions to current issues within the framework of the employment security principle.