360 degree appraisal as a performance appraisal method, reactions of leaders to 360 degree feedback from subordinates and peers and an application
Performans değerlendirme yöntemi olarak 360 derece değerlendirme, yöneticilerin astlarından ve eş düzeylerinden gelen geribildirime tepkileri ve bir uygulama
- Tez No: 207658
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BESİM AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Son yıllarda organizasyonlarda üstün astını degerlendirdigi geleneksel performans degerlendirme yöntemlerinin yanında performans degerlendirmede farklı kaynaklardan gelen geribildirimlerin potansiyel faydalarının farkına varılmaya baslandı. Bir kisinin sahip olması beklenen yetkinliklerin üstlerine ek olarak astları, es düzeyleri ve müsterileri gibi birden fazla kaynak tarafından degerlendirilmesi demek olan 360 derece degerlendirmenin temel amacı, sadece performans degerlendirmesinden ziyade, kisiye farklı kaynaklar tarafından geribildirim verilmesini olanaklı kılarak, kisisel gelisimi saglamaktır. Dolayısıyla 360 derece degerlendirme, organizasyonda formal olarak kullanılan performans degerlendirme sisteminin yerine geçen bir araç degil, formal performans degerlendirme sistemlerinin tamamlayıcısı bir araç niteligindedir. Bu çalısma ile 360 derece degerlendirme sistemi için bir uygulanma örnegi anlatılmıs ve sistemle ilgili yönetici tepkileri incelenmistir. Yöneticilerin farklı kaynaklardan gelen geribildirimin dogruluguna olan inançları kaynaklara göre degisiklik göstermekle birlikte bu geribildirimlerden bireysel gelisimlerinde faydalanma yoluna gittikleri görülmüstür. Yöneticilerin 360 derece degerlendirme sistemi kapsamında üst, astlar ve es düzeylerinden gelen geribildirimi kabul etme ve yararlı bulma oranları degisiklik gösterse de bu geribildirimleri kendi bireysel gelisimleri için kullanma yönündeki tavırları 360 derecenin öncelikli hedefinin gerçeklestirildigini ortaya çıkarmaktadır
Özet (Çeviri)
In recent years organizations have begun to recognize the potential benefits of gathering feedback from multisources beside traditional appraisal methods. The main objective of 360 degree appraisal which means gathering performance feedback from sources in addition to the supervisor such as peers and subordinates, is not only the performance appraisal but also by providing feedback from different sources supporting the individual development of the person. Thus 360 degree appraisal is not a tool used instead of the formal performance appraisal method of the organizations on the contraray is a supplomentary tool of the formal performance appraisal systems. In the current study an application sample of 360 degree appraisal system is explained and reactions of leaders to 360 degree feedback is examined. Beside managers? perceptions that feedback is an accurate representation of their performance differs according to the sources, they are likely to take advantage of the feedback for their individual development. Within the context of the 360 degree appraisal system, although the acceptance of the feedback differs according to the source, the attitudes of the managers on the usage of the feedback demonstrate that the primer objective of the system is realized.