360 derece geri besleme yönteminin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uygulanabilirliği: Bir tugay örneği
The applicability of 360 degree fedback in Turkish Armed Forces: A bridge sample
- Tez No: 161202
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
SAÜ, Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora Tez özeti Tezin Başlığı: 360 Derece Geri Besleme Yönteminin Türk Silahlı KuvvetlerindeUygulanabilirliği: Bir Tugay ÖrneğiTezin Yazan: Hakan TURGUTDanışman : Doç. Dr. Recai COŞKUN Kabul Tarihi: 15 Haziran 2005Sayfa Sayısı :x(ön kısım)+243(tez)+17(ek) Ana Bilim Dalı: İşletmeBilim Dalı : Yönetim Organizasyon Günümüzde çağdaş örgütlerin temel amaçlarından birisi de, insan kaynaklarının verimliliğini ve etkinliğini artırmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için önemli bir vasıta da performans yönetim sistemidir. Performans değerlendirmesinde amaç kişiyi bir bütün olarak ele almak, başarılarını ödüllendirmek ve eksiklerinin giderilmesini sağlamaktır. TSK' de performans yönetim sistemi nitelik ve nicelik olarak Türkiye'deki en önemli performans yönetim sistemlerinden birisidir. Söz konusu sistemin ana problemi, TSK' de görevli alt ve orta kademedeki birlik komutanlarının mevcut sistemden yeterince memnun olmaması ve sistemin personelin geliştirilmesine yönelik yeterli bilgiyi sağlayamamasıdır. TSK bu sorunu çözmek için yeni değerlendirme projelerine ağırlık vermektedir. Performans yönetim sisteminin alt sistemlerinden olan bireysel performansın ölçülmesi için bir çok boyuttan bilgi alarak objektifliği artıran, kişilere geri besleme sağlayan 360 derece geri besleme yöntemi üzerinde çalışılmaktadır. Araştırmanın amacı, halen TSK'nin ana muharebe unsuru olan bir tugaydaki alt ve orta kademe birlik komutanlarının performans ölçümünde 360 derece geri besleme yöntemin uygulanabilirliğinin sorgulanmasıdır. Bu çerçevede, değerlendirme boyutlan arasında farklılıklar araştırılmış ve geleneksel performans değerlendirmesi ile 360 derece geri besleme yöntemi arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, değerlendirme boyutlan arasında müşteri (erbaşlar) boyutu değerlendirmeleri dışında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca, amir değerlendirmeleri ile 360 derece geri besleme yöntemi puanlan arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak, 360 derece geri besleme yönteminin başlangıçta açık sistem mantığı içinde, tugay seviyesinde alt ve orta seviye birlik komutanlarının mevcut ve potansiyel yetenekleri ile geliştirmeye ihtiyaç duyduğu alanları tespit etmek amacıyla uygulanabileceği değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İnsan kaynaklan, performans değerlendirme, TSK, 360 derece geri besleme yöntemiıx
Özet (Çeviri)
Sakarya University Insitute of Social Sciences Abstract of PhD Thesis Tittle of the Thesis: The Applicability Of 360 Degree Feedback In Turkish ArmedForces: A Brigade SampleAuthor: Hakan TURGUTSupervisor : Asc. Prof. Recai COŞKUN Date: 15 June 2005Nu. Of Pages :x(pretext)+243(mainbody)+17(ap.) Department: BusinessSubfield : Management Organization One of the main purposes of contemporary businesses and institutions is to increase the efficiency and effectiveness of human resources. A significant means to accomplish this is the performance management system. The purpose of the performance appraisal is to evaluate the individual as a whole, reward his accomplishments and help him eliminate his shortcomings. Performance management system within TAF is one of the best in Turkey in terms of both quality and quantity. The main downside of the system, however, is that low- and mid- level troop commanders are not sufficiently contented with the present system and that the present system cannot provide adequate information for the improvement of the personnel quality. TAF has set out to place more emphasis on new appraisal projects. In order to appraise the performance of an individual, a sub-system of the performance management system, 360-degree feedback method, which increases the objectivity and provides the individuals with feedback, is currently being studied by TAF. The purpose of this study is to probe into the applicability of the 360-degree feedback method on low and mid-level commanders in a brigade, which is a main combat element of the army. Within this framework, differences between the raters have been examined and comparisons made between traditional performance appraisal and 360-degree feedback methods. According to the results of the analysis, no meaningful difference was found between the raters except for the appraisals made by clients. Besides, no statistically meaningful difference was encountered between the scores obtained from the surveys of 360-degree feedback method and the traditional method of“appraisal by seniors”. Consequently, in order to determine the existing and potential capabilities of low- and mid-level troop commanders in military units of a brigade size, and to identify their capacities that could be developed, it has been decided that the 360-degree feedback method could be implemented initially in a transparent system in which the results are shared with the individuals whose performances were appraised. KEYWORDS: Human resources, performance appraisal, TAF (Turkish Armed Forces), 360-degree feedback method