ERP sistemlerinin seçim ve kurulum prosesi ve bir uygulama
Selection and implementation of ERP systems
- Tez No: 207665
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TIĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) Sistemleri, isletmelerin faaliyet alanlarının belirli bir denge içinde yönetilmesi için gelistirilmistir. Isletmenin bütün fonksiyonlarını, is ve bilgi akıslarını tek bir sistemde toplar. Bu sekilde isletme kaynakları daha verimli bir sekilde kullanılabilir ve isle ilgili kontrol, planlama ve tahminler basarılı bir sekilde yapılır. ERP sisteminin kendisi için uygun çözüm olduguna karar veren isletme, ERP projesine bir paket seçimi yaparak baslar. Piyasada yüzlerce ERP yazılımının bulundugu göz önüne alınırsa bir isletmenin en yüksek verimi alacagı sistemi seçmesi büyük bir önem kazanmaktadır. Sistemin dogru olarak seçilmesi ERP projesinin basarıya ulasması için yeterli olmamaktadır. Sistemin dogru bir sekilde kurulması da kritik bir önem tasır. Seçim ve kurulum süreçlerini basarıyla gerçeklestiren isletmeler arzu ettikleri etkinlik ve rekabet güçlerine ulasabilmektedir. Bu çalısmada, ERP sistemlerine geçis yapmıs olan Türk isletmelerinin seçim ve kurulum süreçlerinde göstermis oldukları yaklasımların, proje sonunda elde ettikleri yatırım geri dönüs (ROI) oranlarının, projenin basarısızlıga ugramasına neden olan problemlerin, bütçe ve süre asımlarının gerçeklestigi seçim ve kurulum aktivitelerinin incelenmesi hedeflenmistir. Anket sonuçları isletmelerin büyük bir kısmının projelerini belirledikleri bütçe ve zaman sınırlarının üzerinde tamamladıklarını göstermistir. Bütçe asımlarına neden olan unsurların basında danısmanlık ve egitim giderleri, veri tabanı için yapılan harcamaların geldigi görülmektedir. Proje süre asımının olustugu kurulum aktiviteleri de yazılımın kurulumu, yazılım modifikasyonları, rapor diyalogları, veri düzenleme çalısmaları ve pilot sistem olarak belirlenmistir
Özet (Çeviri)
ERP systems are created for companies to manage their activities properly. They collect all functions, information and work flows of companies in one unique system. By using the ERP systeös companies may use their resources in a more efficient way. Beside that making guesses about the future situations, controlling and planning processes become much more easier through ERP. When a company decides to implement ERP systems, the process starts with selection the right package for that company. Since there are a lot of ERP software systems it is important to select the system in which the company will make a better profit. Selecting the right ERP system for that company is not enough for being successful. Right implementation is also a critical step. When selection and implementation processes are handled succesfuly, companies mostly achieve deserved competitive advantage and efficiency in the market. In this search, selection and implementation approaches, recieved return of investment performances, the reasons which may cause some of them to fail, budget and duration processes and their relationships with selection and implementation processes are examined of the Turkish companies who are adopted to ERP systems. The results of the survey show that most of the companies complated their projects in a period which is longer than thier expectations and with a budget which is more than what they planned. Education, outside consulting , database costs are the main implementing activities that may cause the actual budget to be more than expected. Project tasks which have caused to time frames were software installation and setup, software modifications, report conversions, data collection and setup, conference room pilot.