The effects of person-job fit, person-organization fit and social support on job stress: A study in call centers
Birey-iş uyumu, birey-örgüt uyumu ve sosyal desteğin, iş stresi üzerindeki etkileri: Çağrı merkezlerinde bir çalışma
- Tez No: 207671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ALEV TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Modern çalısma yasamındaki en önemli zorluklardan biri, çalısanların saglıgını, isyerindeki stres yaratan faktörlerin olumsuz etkisinden korumaktır. Stres yönetimi faaliyetlerini etkin sekilde yerine getirebilmek için, stresin ana nedenlerini belirlemek son derece önemlidir. Birey-Çevre Uyumu Teorisi'ne göre, bireyin çevresiyle olan uyumu, stresin anlasılmasında anahtar bir role sahiptir. Buna ek olarak, özellikle isyerindeki kaynaklardan elde edilen sosyal destek, stresle basa çıkmanın önemli bir yolu olarak literatürde belirtilmistir. Bu çalısmanın amacı, birey-çevre uyumu ve is stresi arasındaki iliskinin türünü, ayrıca is arkadasları ve yöneticilerden edinilen sosyal destegin, bu iliskiyi etkileyip etkilemedigini belirlemektir. Birey-çevre uyumu, iki farklı kavram ile ölçülmüstür: Birey-is uyumu ve bireyörgüt uyumu. Toplam 117 maddeden olusan ve s Profili, Örgütsel Kültür Profili, Sosyal Destek Ölçegi, s Stresi Ölçegi ve demografik soruları içeren bir anket, 144 çagrı merkezi çalısanına uygulanmıstır. Arastırmanın sonuçlarına göre, ?zorlu durumlarla basaçıkma? birey-is uyumu faktörü ile ?isle ilgili hosnutsuzluk? is stresi faktörü arasında, ?takım-odaklılık? birey-örgüt uyumu faktörü ile ?kaçınma? is stresi faktörü arasında, ?kalite-odaklılık? birey-örgüt uyumu faktörü ile ?isle ilgili hosnutsuzluk? arasında ve ayrıca, ?yüksek performansın takdir edilmesi? birey-örgüt uyumu faktörü ile ?tükenme? is stresi faktörü arasında olumsuz yönde anlamlı iliskiler bulunmustur. Ayrıca, bulgular ?isarkadası destegi? ve ?yönetici destegi? sartlı degiskenlerinin, birey-is uyumu ile is stresi faktörleri arasındaki ve birey-örgüt uyumu ile is stresi faktörleri arasındaki iliskileri etkiledigini ortaya koymus, ancak bu etkilesim beklentilerin tersine, sosyal destegin yüksek oldugu durumda meydana çıkmıstır. Sonuçlar, destekleyici literatür bulguları dogrultusunda tartısılmıs ve gelecekteki arastırmalar için öneriler belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
One of the challenges of worklife is the management of employee well-being against workplace stressors. Main causes of employee stress should be identified in order to manage stress effectively. As Person-Environment Fit Theory of job stress proposes, the congruence between an individual and his/her environment is key in understanding job stress. Also, social support is deemed to be critical in coping with stress. This study was conducted to find the nature of the relationship between person-environment congruence and job stress, and also whether social support from co-workers and supervisors moderated this relationship. Person-environment congruence was assessed using two constructs: Person-job fit and person-organization fit. A 117-item questionnaire including Job Profile, Organizational Culture Profile, Social Support Instrument, Job Stress Instrument, and demographic questions was administered in a sample of 144 call center employees. The study findings revealed that there existed significant negative relationships between ?managing difficult situations? (person-job fit) and ?frustration about job? (job stress), between ?team orientation? (person-organization fit) and ?avoidance? (job stress), between ?quality orientation? (person-organization fit) and ?frustration about job?, and between ?recognition of high performance? (person-organization fit) and ?exhaustion? (job stress). The findings also supported the moderating effects of ?co-worker support? and ?supervisor support? on the relationships between person-job fit and job stress factors, as well as on the relationships between person-organization fit and job stress factors, although the nature of these effects were contrary to expectations. The results were discussed in terms of relevant literature findings and implications for future research