Yatırımcının korunması açısından aracı kurumlarda kurumsal yönetim ilkeleri ve Türkiye'deki uygulamanın değerlendirilmesi
Corporate governance principles in brokerage houses in the light of protection of investors and evaluation of the practice in Turkey
- Tez No: 207677
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüzde bir performans ölçüsü olarak kabul edilen kurumsal yönetim, bir sirketinyönetimi, yönetim kurulu, hissedarları ve diger menfaat sahipleri arasındaki bir dizi iliskiyikapsar. Son yıllarda gerek dünyada gerek ülkemizde yasanan finansal krizler ve sirketskandalları kurumsal yönetimin önemini arttırmıstır. Bu dogrultuda birçok topluluk ve ülkekurumsal yönetim üzerine çalısma ve arastırma yapmıstır. OECD tarafından yayınlanankurumsal yönetim ilkeleri bu çalısmalar arasında genis içerigiyle birçok ülkenin referansaldıgı bir çalısma olarak kabul edilmektedir. Sermaye piyasasında, fon arz edenlerle fon talepedenler arasında köprü görevi gören aracı kurumlar sermaye piyasalarının saglıklı bir sekildeislemesi için oldukça önemli bir role sahiptir. Sermaye piyasasında yatırımcıların güvenduygusunun saglanması, piyasaların gelisimi ve istikrarı için vazgeçilmez bir unsurdur. Aracıkurumlarda kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması sermaye piyasasında güven unsurununolusması ve yatırımcının korunması açısından oldukça önemlidir. Ülkemiz sermayepiyasasında düzenleyici otorite olan SPK, OECD kurumsal yönetim ilkelerini referans alarakSPK kurumsal yönetim ilkelerini yayınlamıstır. Ayrıca uygulanması ihtiyari olan bu ilkelerinyanında SPK tarafından yayınlanan çesitli tebliglerle kurumsal yönetimin yasal yapısıolusturulmaya çalısılmıstır. Ülkemizde faaliyet gösteren aracı kurumlar agırlıklı olarak ailesirketi niteligindedir, üst düzey yönetimde akrabalık iliskileri yüksek düzeydedir veprofesyonel bir yönetim anlayısı olusmamıstır. Aracı kurumlardaki bu durum kurumsalyönetim ilkeleri tarafından benimsenen yapıya aykırıdır ve bu kurumlardakurumsallasamamanın en belirgin göstergeleridir. Her ne kadar düzenleyici otorite tarafındanolusturulan yasal mevzuat kurumsal yönetimin saglanması açısından önem tasısada, aracıkurumların kurumsal yönetim anlayısını her yönüyle benimsemeden etkili bir kurumsalyönetim alt yapısının olusması mümkün olmayacaktır
Özet (Çeviri)
Corporate governance is accepted as a performance indicator and involves a set ofrelationships between a company?s management, its board, its shareholders and otherstakeholders. Many financial crises and corporate scandals took place recently in differentcountries from all around the world as well as in our country which proved the importance ofcorporate governance. In respect to this, many organisations and countries did research andstudies on corporate governance. OECD corporate governance principles with its broadcontent has been adopted by many countries as a reference guide as well as sets the ground formany studies. In capital markets, the connection between fund users and fund suppliers isprovided by brokarage houses and brokarage houses have a vital role for a strong capitalmarket function. The establishment of the trust of investors in capital markets is an essentialelement for the development and stability of the markets. Implementation of corporategovernance principles in brokarage houses is important for the concept of trust and for theprotection of investors in capital markets. As a regulatory body in our country , CMB issuedcorporate governance principles by taking OECD principles as a reference. Besides thesevoluntary principles, CMB issued various communiques to establish legal framework forcorporate governance. In our country, the majority of brokarage houses are family businesseswhere there is a high level of relative (family) relationships in top management and there is noprofessional management method established. This structure in brokarage houses isinconsistent with corporate governance and this is a major indicator for the lack of corporategovernance in these companies. Although legal framework to be established by regulatorybody is very important for corporate governance, it is simply impossible to establish aneffective corporate governance framework in brokarage houses without adopting corporategovernance concepts overall