A tipi ve b tipi kişilik özellikleri ile stres arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the relationship between type a and type b personality characteristics and stress
  1. Tez No: 207676
  2. Yazar: ERKAN PERTEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Son yıllarda is stresinin insanların saglıgı üzerindeki etkisine olan ilgi giderek artmaktadır ve is stresinin en önemli bilesenlerinden biri olarak görülen A Tipi kisilik kelimesi de hemen hemen her gün kullanılan bir kavram olmustur. Mesleki stres arastırmacıları isyerindeki stresin çalısanların ve dolayısıyla da sirketin performansı üzerinde bütünüyle ters etki yapabilecegini varsaymaktadırlar. Daha önceki mesleki stres arastırmaları is talepleri ve çesitli is stresi ölçümleri arasındaki iliskiyi test ederken kisilik faktörünün rolünü dikkate almakta basarısız kalmıstır. A Tipi Davranıs Modeli bu tarz bir degiskendir. Bu arastırmanın amacı, is yasamı kavramı çerçevesinde kalarak, A Tipi Davranıs ve B Tipi Davranıs ile genel anlamda is stresi arasındaki iliskiyi belirlemeye çalısmak, bu konu hakkındaki idare edebilme yetenegimizi artırabilecek, arastırma ihtiyacı duyulan önemli bir alana dikkati çekmek ve yaklasımlar önermektir. A Tipi Davranıs Modelinin çıkıs noktasının esaslı bir tartısması, hem kisisel hem de profesyonel hayatlarımızdaki etkin sonuçları nelerin bloke ettigine dair çıkarımlarda bulunmamıza yardımcı olacaktır. Bu dogrultuda erken dönem arastırmalar A Tipi Davranıs Modelini riski artmıs bir koroner kalp hastalıgı ile de iliskilendirmistir. Bununla beraber, sonraki arastırmalar A Tipi Davranıs Yapısının çok yönlü oldugunu ve her özelliginin de koroner kalp hastalıgını tahmin etmede belirginligi olmadıgına isaret etmistir. Bu çerçevede A Tipi Davranıs Yapısının koroner kalp hastalıgı riski olarak dahil edilmesini destekleyen ve de çürüten kanıtlara da yer verilmistir
Özet (Çeviri)
Type A Personality has almost become a household word and has received considerable attention in Social Sciences and Business literature due to its presumed influence on workrelated performance. Occupational stress researchers are particularly interested in the concept of Type A Behavior and job stress because of the possibility that these personality characteristics may moderate the effects of job stressors. A thorough discussion of the payoffs of Type A Behavior patterns leads to conclusions of what blocks effective results in both personal and professional lives. The present study examined associations between the Type A - B Behaviors and psychological and physical distress between employed individuals. One variable that has been studied in relation to Type A Behavior is the cardiovascular reactivity. The relationship between type A personality and heart disease has become a common knowledge. In the last three decades, a large number of empirical studies have been conducted in industrialized countries to understand the dynamics of coronary prone - Type A Behavior. In the following study, Type A Behavior pattern, the causes of Type A Behavior, and how it affects various aspects in a person's life (e.g., health, career or academia, workplace, personal relationships) by reviewing the literature on the subject will be defined and later the implications of this for the areas of work stress and occupational health will be discussed