Effectiveness in public and private universities in istanbul
İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversitelerinde etkinlik
- Tez No: 207678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN ÖZARALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalısmada, yüksek ögretim kurumlarında ögrencilerin ve ögretim üyelerininkurumlarının etkinligi hakkındaki algılamaları arastırılmıstır. Temel karsılastırma, devlet vevakıf üniversiteleri üzerinden yapılmıstır. Bu çalısma, ayrıca, ögrencilerin ve ögretimüyelerinin tatmini, ögrencilerin ve ögretim üyelerini kuruma olan baglılıkları, ve ögrencilerinkariyerleri ve geleceklerine yönelik umut ve umutsuzlukları incelenmistir. Örneklemler,devlet ve vakıf üniversitelerinin üçüncü ve dördüncü sınıf olan 413 ögrenci ve 203 ögretimüyesinden olusmaktadır. Arastırmanın sonucu, ögreciler açısından, üniversitelerdeki algılananetkinlik kavramını ögrencinin kariyer ve akademik gelisimi, ögrencinin kisisel gelisimi,iletisim, iliskiler, ögretim üyelerinin gelisimi, karar alma, yapı, usule dair etkinlik, içsel-dıssalçevre boyutlarında ve ögretim üyeleri açısından ögrenci kariyer gelisimi, ögrencinin akademikgelisimi, ögrencini kisisel gelisimi, iletisim, iliskiler yarpı akademik gelisim olanakları, usuledair etkinlik, çevresel iliskiler boyutlarıyla ölçülecileegini göstermistir
Özet (Çeviri)
In this study, perceptions of the students and faculty staff for the effectiveness oftheir institutions is explored. Mainly comparison is among public and private universities. Thestudy also analyzes the relationships student satisfaction, job satisfaction of the faculty,student and faculty commitment and student?s sense of hopelessness on their lives and careerswith perceived organizational effectiveness subdimensions. Sample is composed of 413university students in their 3rd and 4th years and 203 university faculty staff from private andpublic universities in Istanbul. Results shows us that, for students, perceived effectivenessdimensions are; student career and academic development, student personal development,communication, relations, faculty development, decision making, structure, proceduraleffectiveness, external-internal environment are the dimensions to predict the effectiveness ofa university and for the faculty, perceived university effectiveness dimensions are; studentcareer development, student academic development, student personal development,communication, relations, structure, academic development facilities, proceduraleffectiveness, environment relations.