Faaliyet denetimi süreçlerinin iç denetim sisteminin etkinliğinde rolü
Role of operational auditing process on effectiveness of internal auditing system
  1. Tez No: 207710
  2. Yazar: PINAR ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünyadaki koulların deimesi iletmelerin yapılarını deitirmi, denetimiçeitli alanlara girmeye itmi ve farklı denetim türlerinin ortaya çıkmasına yol açmıtır.Denetim türlerinden biri olan iç denetimin ilk balarda çözümüne bırakılan örgütselproblemler artmı, sadece finansal olaylarla ilikilendirilmeyip yönetim kaynaklı birfaaliyete dönümütür.Günümüzde yeni bir kavram olan faaliyet denetimi, iç denetimin bir uzantısıolarak ortaya çıkmıtır. Çok geni anlamıyla faaliyet denetimi, iletmenin muhasebe vefinans dıındaki ilevlerin denetlenmesidir. Yönetim faaliyet denetiminden sadecekayıtların gözden geçirilmesini deil, faaliyetlerin verimliliinin salanması için yolgösterilmesini, masrafların azaltılmasını, kayıpların önlenmesini ve karın arttırılmasınıbekler.Faaliyet denetimi iç denetimin verimlilik boyutunu oluturur, iletmedekaynakların etkili ve verimli kullanımı ile ilgili incelemeleri kapsar. letmefaaliyetlerinin etkinlii ve verimlilii ile ilgilenmesinden dolayı iç denetçiler ilgiliiletmeye önemli ve deerli hizmetlerini faaliyet denetimini yerine getirerekvereceklerdir.
Özet (Çeviri)
Changing of the conditions of the world has altered the structures of enterprises,pushed auditing to go into various areas, and given rise to the formation of differenttypes of auditing. The organizational problems that were at first left for the solution of atype of auditing named internal auditing have increased, and internal auditing has notonly been associated with financial events, but turned into an activity that is ofmanagement origin.Operational auditing, which is a new concept today, has appeared as an extensionof internal auditing. In the very wide meaning, operational auditing is the auditing offunctions of the enterprise other than accounting and finance. The management expectsfrom the operational auditing, not only the overview of the records, but guidance toprovide the efficiency of the operations, reduction of costs, prevention of losses, andincrease of profit.Operational auditing forms the efficiency dimension of internal auditing,comprises the examinations about the effective and efficient usage of resources in theenterprise. Since the internal auditors are interested in the effectiveness and efficiencyof the enterprise's operations, they would perform their important and valued services tothe related enterprise through fulfilling operational auditing.