Birinci kuşak yaşayan Türk hattatları
The first generation of the living Turkish calligraphers
- Tez No: 207711
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Güzel Sanatlar, Tarih, Biography, Fine Arts, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dinî edebiyatın vasıtası olarak kabul edilen Arap yazısı, slam'ın ilk yılları boyunca herhangi sanatsal bir özellik tasımadı. Arap yazısı, Antik Yakın Dogu yazıları arasında essiz bir konuma sahiptir. Arap yazısı dinî metinlerde kullanılmaya baslayınca, önem kazanmaya basladı. Bu süreçten sonra bu yazı oldukça önemli bir yer ihraz etti. Nitekim, Arap harflerinin kendi özel formlarını kazanmaları, dinî metinlerin anlasılması için çok önemli bir süreçti. Türkler slam Dinini Kabul ettikten sonra, onlar devlet kurdukları bölgelere ve gittikleri yerlere bu yazıyı götürdüler. Her seyden once, bu süreç, Arap yazısının estetik ve resmi seklini kazanmasında hayati bir rol oynamıstır. Bizim projemiz, Birinci Kusak Yasayan Türk Hattatları'nın bu safhadaki konumunu, onların form, içerik, kompozisyon, tasnif ve tarihsel degerleri açısından bugüne kadar verdikleri ürünlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ilaveten, günümüzde dahi, Türk hattatların Arap yazısının gelisimine katkılarının devam etmekte olduguna örnekler vermektedir. Bu sebeple, birinci kusak yasayan Türk hattatlar üzerine yapılacak bir arastırma önemlidir. Bu çalısmanın pratik sonuçlarını almak amacıyla, biz, çalısmamızı iki bölüme ayırdık. Birinci bölümde, Hat Sanatı'nın kısa tarihçesi, Hattat tabiri ve Birinci Kusak Yasayan Türk Hattatların hocalarının hayatlarını inceledik. kinci Bölümde ise, Birinci Kusak Yasayan Türk Hattatlarını, hayatlarını, çalısmalarını, yetistirdikleri ögrencileri ve Hat Sanatına olan ilgilerini ele aldık. Nihayet, bu hattatların genel bir kritigini kendi çalısmaları ısıgında vermeye çalıstık. Ve tezimizin sonuna ilgili belgeleri ve ekleri ilave ettik.
Özet (Çeviri)
As the vehicle of the religious literature, the Arabic script, during the first years of Islam, had not any artistic features. The Arabic script is unique among the scripts of the Ancient Near East. When it started to be used for religious texts, it became more important script. After that Arabic script made in its structure radical changes. The transformation of the Arabic letters into legal forms is very important phase for understanding religious texts. After accepting Turks the religion of Islam, they scattered it among nations that they established. All in all, this progress played a crucial and vital role in the aesthetic and formal growth of the Arabic script. Our project is aimed at discovering the place of the first generation of the Living Turkish Calligraphers on this stage, in terms of their form, content, composition, classification, and historical value. In addition, the influence of Turkish calligraphers on the development of the Arabic script continues. Because of this reason, a research on the living Turkish calligraphers is important. In order to take into account the practical results of this study, we divided our thesis into two parts. In the first section, we examined the short history of Calligraphy, the term of Calligrapher and the biographies of the masters of the first generation of the Living Turkish calligraphers. In the second section, we investigate the first generation of the Living Turkish calligraphers, their lives, works, pupils and their attention to the Art of Calligraphy. Finally we gave general critique of these calligraphers and their works in the light of the works. We add documents and supplements to the end of our thesis.