The relationship of pre-entry job choice variables and early work experences to early employment organizational commitment and intentions to quit
Kariyerinin başındaki çalışanların işe giriş öncesi ve işteki olumlu deneyimlerinin örgüte bağlılık ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisi
  1. Tez No: 207740
  2. Yazar: GÜLDEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu arastırmanın amacı, kariyerinin basındaki çalısanların ise giris öncesi ve isteki olumlu deneyimlerinin örgüte baglılık ve isten ayrılma niyeti ile iliskisini incelemektir. Arastırma, toplam is deneyimi 2 yıl ve 2 yıldan az olan hızlı tüketim, ilaç, banka, sigorta, iletisim, insan kaynakları danısmanlıgı ve diger sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda çalısan toplam 116 kisilik bir grup üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırma sonucunda, ise giris öncesi olumlu deneyimler olarak ele alınan `ise giris öncesi is ve örgüt hakkında bilgi sahibi olma' ve `ise giris kararındaki irade ve isteklilik' degiskenlerinin örgüte baglılık ve isten ayrılma niyeti ile manidar bir iliskisinin oldugu bulunmustur. Olumlu is deneyimleri degiskeni örgüte baglılık ve isten ayrılma niyeti ile anlamlı bir iliski gösterirken, olumlu is deneyimlerinin örgüte içten baglılık faktörü ve isten ayrılma niyeti degiskenlerinin iyi bir yordayıcısı oldugu bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of pre-entry job choice variables and early work experiences to early employment organizational commitment and intentions to quit. The study has been conducted on 116 participants who have a total work experience of two years or less. The participants work in companies in the sectors of fast moving consumer goods, medicine, banking, insurance, communication and human resources consultancy. The results of the study revealed that there is a significant positive relationship between positive pre-entry job choice variables and early employment organizational commitment and significant negative relationship between positive pre-entry job choice variables and intentions to quit for employees who have a total work experience of two years or less. Also, there is significant positive relationship between positive early work experiences and organizational commtiment and a significant negative relationship positive early work expeirences and intentions to quit for employees who have a total work experience of two years or less.