Oecd ülkelerinde satınalma gücü paritesinin geçerliliğinin panel eşbütünleme yaklaşımı ile incelenmesi
To investigate the validity of purchasing power parity with panel cointegration approach for countries of oecd
- Tez No: 207744
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Reel döviz kurunun tanımlanmasında kullanılan satınalma gücü paritesinin geçerliligi, 1996:01-2006:04 periyotlarında OECD ülkeleri için arastırıldı. Bu amaçla, tezde Amerika Birlesik Devletleri(ABD) tüketici fiyat endeksi, OECD ülkelerinin tüketici fiyat endeksleri ve bir birim ABD dolarına karsı nominal döviz kurları kullanıldı. Satınalma gücü paritesinin geçerliligi, panel esbütünleme yaklasımı ile arastırıldı. Satınalma gücü paritesinin geçerliligi, panel esbütünleme yaklasımı ile arastırılmadan önce, serilerin duraganlıgı panel birim kök testleriyle analiz edildi. Bu amaçla, Im, Pesaran ve Shin(1997) testi, Levin, Lin ve Chu(2001) testi ve Hadri(1999) testi kullanıldı. Panel esbütünleme analizinde birinci mertebeden bütünlenen seriler kullanıldı. Seriler arasındaki uzun dönem iliski, Pedroni(1995,1999) panel esbütünleme yaklasımı ile analiz edildi. Satınalma gücü paritesinin geçerliliginin Pedroni(1995,1999) Panel Esbütünleme Yaklasımıyla desteklenmedigi bulundu. Panel Esbütünleme Yaklasımıyla karsılastırma yapmak için tezde, Engle Granger(1987) esbütünleme yaklasımı kullanıldı. Engle ve Granger(1987) yaklasımı ile satın alma gücü paritesi yaklasımının Türkiye'de desteklendigi bulundu. Türkiye için hata giderme modeli tahmin edildi. Hata giderme modeli tahmin edildikten sonra sapma miktarları bulundu. Türkiye için uzun dönem döviz kurundan sapmanın düzeltilme süresi, 12,3 dönem olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The validity of Purchasing Power Parity that use to define of the real exchange rate was searched for countries of OECD on the period 1996:01-2006:04. It was used USA Consumer Price Index, Nominal Exchange Rates and Consumer Prices Index of OECD countries in the thesis with this goal. The validity of Purchasing Power Parity was investigated with Panel Cointegration Approach. Before the validity of Purchasing Power Parity was investigated with Panel Cointegration Approach, Panel Unit Root Tests were used to analysis the stationary of panel series. Im, Pesaran and Shin(1997), Levin, Lin and Chu(2001) and Hadri(1999) tests were used for this goal. Series which are integrated of one, I(1) were used in Panel Cointegration. The long time relationship between series was searched with Pedroni(1995,1999) Panel Cointegration Approach. The validity of Purchasing Power Parity wasn?t found to support with Pedroni(1995,1999) Panel Cointegration Approach. Engle Granger(1987) Cointegration Analysis was used to compare with Panel Cointegration Approach. Purchasing Power Parity Theory was found to support for Turkey by Engle Granger(1987) Cointegration Approach. Error Correction Model was estimated for Turkey. Adjusment of misalignment in the long time exchange rate for Turkey was determined in 12,3 terms.