Satın alma gücü paritesinin OECD ülkeleri için sınanması
Testing the purchasing power parity for OECD countries
  1. Tez No: 509392
  2. Yazar: MEHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, veri uygunluğu olan 14 OECD ülkesi (Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Güney Kore, İngiltere, İsrail, İsveç, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Macaristan, Meksika, Norveç, Türkiye) için satın alma gücü paritesi (SAGP)'nin 2007.M1-2017.M12 dönemlerinde geçerli olup olmadığını araştırmaktır. Bu kapsamda, SAGP'nin geçerli olup olmadığı, söz konusu ülkelere ait nominal döviz kurları, yurtiçi ve yurtdışı göreli fiyatları arasındaki uzun dönemli ilişki üzerinden incelenmiştir. Uzun dönemli ilişkinin incelenmesinde, kalıntıların normal dağılmadığı durumda elde edilebilecek bilgileri dikkate alan“Residual Augmented Least Squares”(RALS) prosedürünün Engle ve Granger (EG) ve Autoregressive Distributed Lag (ADL) eşbütünleşme testlerine uyarlamaları olan RALS-EG ve RALS-ADL eşbütünleşme testlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, RALS-EG eşbütünleşme testine göre İzlanda, Japonya ve Norveç ülkelerinde SAGP'nin geçerli olduğu sonucuna varılırken RALS-ADL eşbütünleşme testine göre Japonya ve İzlanda ülkeleri için SAGP'nin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye için ise elde edilen sonuçlar, ilgili dönemde SAGP'nin geçerli olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is investigate, whether the purchasing power parity is valid or not for 14 OECD countries (Czech Republic, Denmark, South Korea, Britain, Israel, Sweden, Switzerland, Japan, Canada, Hungary, Mexico, Norway, Turkey), which are data-eligible, during the period 2007. M1 2017.M12. In this context, whether SAGP is valid or not is examined through the long-run relationship between nominal exchange rates of the countries in question and domestic and foreign relative prices. In reviewing the long-run relationship, the“Residual Augmented Least Squares”(RALS) procedure, which takes into account information that can be obtained if the residuals are not normally distributed, is based on the RALS-EG and RALS-ADL cointegration tests, which are adaptations of the Engle and Granger (EG) and Autoregressive Distributed Lag (ADL) cointegration tests were used. When the results obtained are evaluated, it is concluded that the SAGP is valid in Iceland, Japan and Norway countries according to the RALS-EG cointegration test, whereas the RALS-ADL cointegration test results in the SAGP being valid for Japan and Icelandic countries. Turkey for the results obtained demonstrate that the PPP is not valid in the period.