Türk Bankacılık Sistemi ve Ekonomik Krizlere Etkileri
Turkish Banking System and Effects on Economic Crises
- Tez No: 207743
- Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
24 Ocak 1980 kararları sonrası artan piyasalasma süreciyle birlikte bankacılık sektöründe önemli dalgalanmalar yasanmıstır. Sektörün iç içe oldugu özkaynak, mevduat ve kredilerin yetersizligi, az sayıda büyük ve çok sayıda küçük bankanın varlıgı, kamu bankalarının hakimiyeti ve yüksek görev zararları, para ikamesi ve açık pozisyon artısı, denetim eksikligi ve devlet kaynaklı sorunlar bu dalgalanmalarda önemli rol oynamıstır. Bu yüzden Subat 2001 krizi sonrası uygulamaya konan ?Türkiye'nin güçlü ekonomiye geçis programı? bir anlamda bu sektörü kurtarma programına dönüsmüstür. Program çerçevesinde kamu bankalarının görev zararları ve TMSF'ye devredilen bankaların zararları karsılıgı sektöre yaklasık 77 milyar dolar kaynak aktarılmıs, önemli yasal ve kurumsal degisiklikler yapılmıstır. Sektörü daha saglıklı bir yapıya kavusturmak için; sektör içi garanti fonu olusturarak tasarruf mevduatına tanınan devlet güvencesini kademeli olarak kaldırmak, bankalar arası birlesmeleri tesvik ederek optimal ölçege ulasmalarını saglamak ve sektör içi rekabeti artırmak, devletin piyasa sartlarını islemez hale getiren özellikle kamu bankalarına yönelik müdahalelerine ve bankalardan olan yüksek iç borçlanmasına son vermek, etkin bir risk yönetimi ve denetim mekanizması kurmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Significant fluctuations have been observed in the banking sector while the marketing process deepened after the stabilization program of January 24, 1980. The insufficiency of networth, deposits and loans, becoming small scale banks a lot and large scale bank less, the dominance of public banks and high level of their duty losses, money substitution and increase in open positions, lack of control and problems related to government have all played big role in these fluctuations. Therefore, ?the transition program of stronger economy for Turkey? which was adopted after February 2001 crisis, has in some way, turned out to be a program of saving the banking sector. Under the program, approximately 77 billion USD was transferred and significant legal and institutional changes were made in order to cover the duty losses of public banks and banks which handed by SDIF. It must be made as follows to bring a healthier structure the banking sector: State guarantee on saving deposits should be gradually eliminated by establishing an insurance fund among the banks, bank mergers should be encouraged to bring into optimal scales and to increase the competition in the sector, interventionist policies especially towards public banks which hinder the smooth operation of the market and high borrowing from banking by government should be eliminated, an efficient risk management and control mechanism should be established.