ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sisteminin İş Yaşamı Kalitesine Katkısı: Bir Araştırma
The Contribution Of ISO 9001:2000 Quality Management System to Quality Of Business Life: An Investigation
  1. Tez No: 207773
  2. Yazar: BARIŞ ÖZTUNA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AVŞAR KURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmanın amacı, ?ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi uygulayan firmada İş Yaşam Kalitesini? değerlendirmek ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Yaşam kalitesi farklı alanlarda etkiler yaratır. Bunlar; sağlık, evlilik, aile hayatı, ekonomik durum, sosyal etkileşimler, psikolojik durum, fiziksel sağlık ve inanç/dindir. Bununla birlikte; yaşam kalitesi farklı göstergeleri kapsar. Bu göstergeler; ekonomik, sosyal, psikolojik, ekolojik ve sağlıktır. Bireylerin iyi bir yaşam sürmesi için bu göstergelerin olumlu olması gerekir. Çalışma yaşamı bireyin hayatında önemli bir yere sahiptir. Çalışanlar genellikle evinde geçirdiği süreden daha fazlasını işyerinde geçirir. Bu nedenle iş yaşamı kalitesi çalışan açısından önemli bir faktör haline gelir. İş yaşamı kalitesi farklı kategorilerden oluşur. Bunlar; güvenlik, ergonomi, eşitlik, demokrasi, ücret ve bireylikdir. ISO 9001:2000 standardında bir organizasyonun başarı ile varlığını sürdürebilmesi için faaliyetlerini sistematik ve şeffaf şekilde yönetmesi ve kontrol etmesi gerektiği vurgulanmaktadır. 2000 revizyonuyla; süreç yaklaşımı, sürekli iyileştirme, iç iletişim, alt yapı, çalışma ortamı, kaynak yönetimi gibi destekleyici konularda yenilikler gerçekleştirmektedir. Bu yeniliklerle birlikte ISO 9001:2000 standardı insana daha çok değer veren unsurları ele almış, iş yaşamı kalitesine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışma, üretim sektöründe ? ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sisteminin iş yaşamı kalitesine Katkısına yönelik bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate“ The Contribution Of ISO 9001:2000 Quality Management System to Quality of Business Life? and show the factors that affect Quality of Business Life. The quality of life has influence on different domains: healty, marriage, family life, economic status, social interactions, psychological status, physical status and religious / spiritual status. However, different indexes quality of life refer. These indexes; economic, social, psychological, ecological and healty. Every individual require to has these indexes for a good life. Business life has a major role in a working individual's life. In general workers spend more time at work than they do at home so the quality of business life gains more importance. Different domins quality of business life refer categories. These; safety, ergonomics, equality, democracy, payment and individualism. It is emphasized that a organization is expected to administer and control its activities systematically and transparently at ISO 9001:2000 standard. With the revision in 2000, there have been innovations in assistant aspects such as continuum approach, continual improvement, intracommunication, substracture, working environment and source creation. The standard of ISO 9001:2000 considered the elements which give more importance to human beings and made significant contributions to the quality of labour life. Within this study, there has been study toward ”The contribution Of ISO 9001:2000 Quality Management System to quality of business life?.