Sağlık kuruluşlarında performans yönetimi: İkinci basamağa ilişkin bir uygulama
Performance management in health institutions: An application related with second step
- Tez No: 207774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ekonomik büyüme ve kalkınmanın temel hedefi olan performansın arttırılması, her organizasyonun performans yönetim sitemini benimsemesini zorunlu hale getirmiştir. Performans yönetimi anlayışında, işletme performansı işletmeyi oluşturan sistemin tüm bileşenlerinin etkileşimini toplam sonuç olarak vereceği için, çağdaş işletme anlayışının egemen olduğu her işletmede değişik model ve tekniklerle performans ölçümüne ilişkin uygulamalar görülmektedir. Performans yönetim sistemi performans planlaması olarak adlandırılan durumla paraleldir. Çalışanların ve yöneticilerin sürekli olarak önceden belirlenmiş hedefler doğrultusunda ilerleme kaydetmelerine olanak sağlayan dinamik, sonuç-kaynaklı bir prosestir. Bu proses çalışanları destekleyerek süregelen iletişimi garantiye alır, iş gücü ve üretkenliği arttırır, geçmişten ziyade gelecek üzerine odaklanmayı sağlar. Ekonomik ve sosyal gelişme çabası içinde olan ülkemizde sağlık sektörünü çağdaş işletmecilik anlayışından ayrı tutmak imkansızdır. Karmaşık bir kurum olarak değerlendirilen hastanelerin yönetiminde sorunların yaşanmaması ve faaliyetlerin sistemli bir biçimde yürütülebilmesi için, yöneticinin, üretim gidileri (yani hastalar, sağlık insangücü, malzeme, fiziksel ve parasal kaynaklar) ile çıktıları ( yani hasta ve yaralıların tedavisi, personelin hizmet içi eğitimi, araştırma- geliştirme faaliyetleri, toplumun sağlık seviyesinin yükseltilmesi) arasındaki dengeyi çok iyi kurabilmesi gerekir. 2 Hastanenin fonksiyonları için saptanan hedeflerinin ne derecede gerçekleştirildiğinin belirlenmesi, gerçekleşmemesi halinde bunların nedenlerinin araştırılması, hastane içinde ve dışında bilgi akışını sağlayacak bilgi sisteminin kurulması için etkin ve güvenli ölçüm ve denetim sisteminin varlığı gerekir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında uygulamaya konulan Sağlıkta Dönüşüm Programı doğrultusunda; Sağlık Sistemimizde reform niteliğinde değişiklikler yapılmaya başlanmıştır. Sağlıkta reform denince, Performans ve Performans Ölçümü kavramlarının da önemi artmaktadır. Çünkü mevcut kaynakları etkin kullanarak, sağlığın iyileştirilmesi esastır. Bu çalışmada, hastane faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde, performans yönetim sistemi anlayışı ile performansın ölçülmesi ve değerlendirilmesi hedef alınmış ve yönetimsel kararlarda bu verilerden yararlanılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, İzmir İli'ndeki Genel Devlet Hastaneleri'nden seçilenlerin (2. basamak sağlık kuruluşları), VZA Modeli kullanılarak etkinlikleri saptanmış ve çok değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Improvement of performance that is the main goal of economical growth and development has made compulsory for each organization to appropriate performance management system. In performance management, since management performance will give interaction of all constituents of system that forms management as total result, applications as to performance management with different model and techniques has been seen in every management that modern management concept is dominant. Performance management system is parallel with the case called as performance planning. It is a dynamic, result-oriented process that allows continuously managers and employees to progress through predetermined goals. This process ensures current communication by supporting employees, increases workforce and productivity, assures to focus on future rather than past. In our country that is exhibiting development efforts both economically and socially, it is impossible to keep health sector out of modern management concept. Not to face with problems in the management of hospitals where are evaluated as a complex organization and to be able to perform activities in a systematic manner, managers need to keep balance very well between production inputs (that is, patients, man power, material, physical and financial resources) and outputs (that is, treatment of patients and injuries, internal service education of personnel, research and development studies, improvement of health level of society) For determination of what extent the goals that are indicated for hospital functions are performed, investigation of the reasons why it could not be performed in case of failure, establishment of a information system that supply information flow in and out of hospital, the existence of an efficient and reliable measurement and control system is needed. In the direction of Health Transformation Program that has executed in 2003 by Ministry of Health in our country; it has started to make changes like reform movements in our Health System. When it is called as reform in health, the importance of the Performance and Performance Management concepts also increase. Because, the improvement of health is main purpose by using current resources in an efficient way In this study, it was aimed at the measurement and evaluation of performance by performance management system concept in the execution of hospital activities, and taking into consideration of these data in administrative decisions. For this aim, the efficiency of hospitals that were chosen among General Public Hospital?s in Izmir (2nd step health institutions) were detected by using DEA(Data Envelopment Analysis) model and comparison was made by using statistical methods with multi variables.