Yabancı sermaye yatırımlarının analizi ve değerlendirilmesi
The evaluation and analyse of foreign capital investment
- Tez No: 207775
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelismekte olan ülkelerin, yatırımlarının, üretimlerinin ve ekonomik gelismelerinin arttırılması, yabancı tasarrufların yurda getirilmesiyle mümkündür. Yabancı tasarrufların yurda getirilmesi ise yabancı sermaye yatırımları ve dıs borçlarla mümkün olmaktadır. Küresellesmeyle birlikte ekonomi ve ticarette liberallesme egilimlerinin hız kazanmasıyla, sermayenin serbest dolasımı artmıs, ticaret serbestlesmis ve tüketici alıskanlıklarında benzerlikler görülmeye baslamıstır. Sektörler ve isletmeler arasında hızlı gelismeler ortaya çıkmıs, sınırlar ötesi isletmeler arasındaki isbirligi ve yabancı sermaye yatırımları artmıstır. Uluslararası sermaye yatırımları dogrudan yatırım veya portföy yatırımları seklinde gerçeklestirilmektedir. Dogrudan yatırımlar genel olarak uzun süreli, ticari çıkar elde etme amaçlı, sirket yönetimine etki edebilecek düzeyde gerçeklesen sermaye yatırımları olarak tanımlanmaktadır. Portföy yatırımları çok daha kısa süreli bir sermaye hareketi olarak makroekonomik yapıya sagladıgı faydaların yanında, ani sermaye çıkısına da yol açabilmesi nedeni ile, gelismekte olan ülkelerin para piyasalarında istikrarsızlıga yol açabilmektedir. Yabancı sermaye girisi, bir ülkenin sermaye piyasalarını canlandırıcı rol oynamaktadır. Ekonomik büyüme için uluslararası sermayeden daha fazla yararlanma, ekonomide özellestirme gibi yapısal reformlara gidilmesine neden olmaktadır. Yabancı sermaye yapısal reformların gerçeklestirilmesine büyük katkı saglamaktadır. Gelismekte olan ülkelerin gerçeklestirdigi özellestirmelerde hisse senedi arzının üçte biri uluslararası yatırımcılar tarafından karsılanmaktadır. Dünyada küresellesme süreci öncesinde fazla önemsenmeyen yabancı sermaye, bugün dünya genelinde ekonomik kalkınmaya olan katkısının anlasılmasıyla, gelismis ve gelismekte olan tüm ülkelerin ilgi odagı haline gelmistir.
Özet (Çeviri)
It is only possible for developing countries to continue improving their investments, productivity and economic growth by attracting the inflow of foreign savings. To bring the foreign capital to the homeland is possible with foreign capital investments and foreign loans. By globalization, the economy and trade became liberal. By the cause of this, the free circulation of capital was increased, trade became free and it was started to be seen the similarity between consumer behaviours. Some speed developments became between sectors and companies. It was increased the foreign capital investment and the cooperation between the companies from different countries. International capital investments are done as direct investments or portfolio investments. Direct investments can be defined as; for long term, for getting economical benefit and capital investments which is at the level of that, can affect the company management. Fund investments into a developing country can be helpful since it gives immediate relief to macroeconomic indicators however it can also be equally harmful when investors devest and create immediate outflows of funds that negatively effect the capital markets. Entering the foreign capital puts in motion the capital market of a country. For getting more benefit from international capital for the economical development, it is caused doing the structural reforms like privatization. Foreign capital gives great assistance to be come true the structural reforms. 1/3 of the share demand is covered by international investors at the privatization, that is done by developing countries. Foreign capital was not important before globalization process at past. After noticing the benefit of foreign capital to the economical development, it is now so important for the developed and developing countries