Identity in Paul Auster's novels
Paul Auster'ın romanlarında kimlik
  1. Tez No: 207785
  2. Yazar: IŞIL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSEN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Paul Auster çagdas bir yazardır ve postmodern romanları ile ünlenmistir. Ancak, yazarın diger edebi kimlikleri unutulmaktadır. Bu çalısmanın amaçlarından bir tanesi, yazarın tüm eselerine bakarak, gösterdigi edebi çesitlilige dikkat çekmek ve yazarın romancılık yanı sıra sair, çevirmen, tiyatro yazarı, ve film yönetmeni kimliklerini hatırlatmak, tanıtmaktır. Auster'ın farklı sanatsal girisimlerini hayatının farklı dönemlerinde gerçeklestirdigi göz önüne alınarak, yazarın kariyerinde farklı dönemlere odaklanarak eserleri incelenecektir. Bu sayede, yazarın kimlik konusuna gösterdigi farklı yaklasımlar da gözlemlenebilecektir. Auster'ın esinlendigi pek çok düsünce tarzı vardır: varolusçu felsefe, postmodernizm, Yahudilik, Fransız siiri vb. Auster, bu esin kaynaklarının özgünlügünü korur ve eserlerinde kimlik tartısmalarında, esinledigi alanlardan etkiler göze çarpar. Bu tezin amacı, bu esin kaynaklarının, kimlik tartısması üzerinden Auster romanlarındaki izlerinin incelenmesi ve kimligin iki olgusuna bakmaktir: senkronik ve dialronik.
Özet (Çeviri)
Paul Auster is a contemporary American writer. He is widely known as a postmodern novelist but his other literary identities are neglected. This study attempts to examine examples from the writer?s entire output in order to do justice to the wide range of his work. Paul Auster is also a translator, a poet, a playwright, and a movide director. These different artistic activities of the writer might be observed in different phases in his life. The aim of considering as many phases as possible from Paul Auster?s life is to determine how he approaches the theme of identity. Auster offers a heterogenous blend of all his influences and offers a unique approach to identity. In his novels, identities show postmodern, existential, and European aspects and are marked by fluidity. In fact, the various influences Auster has make his identity as a writer fluid, too in the sense that he uses his varying themes from varying influences simultaneously. Therefore, an analysis of identity in Auster?s novels can be analyzed by looking at his early career to understand his own construction of identity. Then, the manifestations of these influences in his works can be analyzed in terms of the fluid identities his novels portray. This thesis concludes that in Auster?s novels-as well as in Auster?s person- identity appears in two ways: sychronically and diachronically