Kartlı ödeme sistemlerinde dış kaynak kullanımı
Outsourcing in card payment systems
  1. Tez No: 207788
  2. Yazar: VİLDAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR YOZGAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısmanın amacı, kartlı ödeme sistemlerinde orta ve küçük ölçekli bankaların dıs kaynak kullanarak daha karlı ve verimli operasyonlara sahip olacagını göstermektir. Tezin arastırma asamasında, Türkiye'de ve dünyada kartlı ödeme sistemlerinin tarihi, gelisimi, ödeme sistemleri içindeki büyüklügü ve sürekli büyüyen kartlı ödeme pazarından payını almak isteyen bankaların, kartlı ödeme operasyonlarını kendi içinde veya dıs kaynak kullanarak yapmasının avantajları ve dezavantajları incelenmistir. Yapılan arastırma sonucunda, özellikle orta ve küçük ölçekli bankaların bu isi kartlı ödeme operasyonlarında uzmanlasmıs dıs kaynak hizmeti veren firmalara yaptırmasının bir çok yönden daha karlı ve verimli olacagı sunulmustur. Çalısmada, kartlı ödeme operasyonlarında hizmet veren firmalara Türkiye'den ve dünyadan örnekler verilmistir. Verilen bu örneklerle bankaların dünyada kartlı ödeme operasyonlarını çogunlukla dıs kaynak hizmeti veren firmalara yaptırdıgı vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to demonstrate that small and mid-sized banks can be more productive and profitable by using outsource solutions for their card payment businesses. Throughout the research period of the thesis; ? the history of the card payment systems in the world and in Turkey, ? the size of the card payment systems within the general payment infrastructure, ? the advantage and disadvantages of outsourcing the card payment business for the banks who aim to take bigger market share of the fast growing card payment business have been studied in detail. Third party processors in card payment business from Turkey and around the world have been sampled and it was clear that the biggest players in the developed markets are mostly working with third party processors for their card payment businesses.