Hz. Ali'nin Mısır valisi Kays b. Sa'd'ın hayatı ve kişiliği
The life and personality of Kays b. Sa'd, Hz. Ali's governer of Egypt
- Tez No: 207794
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalısmada Kays b. Sa'd'ın hayatı ve siyasi kisiligi ele alınmıstır. Amacımız, Kays b. Sa'd ve onun etkin rol oynadıgı tarihi hadiseler hakkında okuyuculara bilgi sunmaktır. Giris bölümünde öncelikle Hz. Peygamber'den evvel Medine'nin konjonktüründen bahsedilmistir. Birinci bölümde Kays b. Sa'd'ın Hz. Peygamber, dört halife ve Hz. Hasan dönemine kadar olan hayatı incelenmis, ailesi, özellikle de Hz. Ali dönemindeki Mısır valiligi ve o dönemin tarihi olaylardaki rolü tetkik edilmistir. kinci bölümde ilmi yönü ve kisiliginden bahsedilmis, rivayet ettigi hadislerle birlikte, kisiliginin temellerini olusturan özellikler ortaya konmaya çalısılmıstır. Sonuç bölümünde de Hz. Ali döneminde Mısır valisi olarak öne çıkan Kays b. Sa'd'ın sahsî, askerî ve siyasî yönlerine vurguda bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Kays b. Sa?d?s life and political personality has been dealt with in this study. Our aim is to provide the readers with the information regarding Kays b. Sa?d and the events in which he played affective/active role. In this study, the structure of Medine before the prophet was mentioned primarily. In the first part of this study, the period of his life from the Prophet and the 4 caliphs to the period of Hz. Hasan was examined, and his family, especially his governorship of Egypt during the period of Hz. Ali and his role in the historical events of that period were studied. In the second part, his scholarship and personality were examined and the characteristics underlying, the Fundamentals of his personality with Mohammed?s traditions that he narrated were put forward in this study. And at the conclusion, personal, military and political characteristics of Kays b. Sa?d were emphasized who came front as the Governer of Egypt at the period of Hz. `Ali.