Avrupa Sosyal Modeli'nin Dönüştürülmesi Çerçevesi'nde Sosyal Diyalog ve Türkiye'nin Durumu
Social Dialogue in the Framework of Transformation of European Social Model and Turkey’s Situation
  1. Tez No: 207793
  2. Yazar: EMRAH ERGİER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Avrupa Sosyal Modeli, gelişmiş Kıta Avrupa'sı ülkeleri ile İskandinav ülkelerinin piyasa ekonomisi, çıkar temsiline imkân tanıyan katılımcı demokratik yönetim ve sosyal koruma alanındaki ortak taahhütlerini içermektedir. Sosyal taraflar arasındaki uzlaşma, Sosyal Model'in ana eksenini oluşturmakta, sosyal diyalog bu uzlaşının en önemli araçlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Avrupa Sosyal Modeli ve sosyal diyalogu ayırt edici unsurları bağlamında tanımlamak, Avrupa Sosyal Modeli üzerinde son dönemde ortaya çıkan reform baskısını gerekçeleri ile incelemek ve reform sürecinde sosyal diyaloga verilen önemi ortaya koymaktır. Türkiye, 1980'lerden itibaren kalkınma paradigmasında ihracat odaklı büyüme modeline doğru büyük bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönemde, ekonomik krizlerin de etkiyle sosyal devlette reform girişimleri olmuştur. Bu süreç, Sosyal Model'in aksine sosyal tarafların uzlaşmasına konu olmaktan uzak kalmıştır. Çalışmada, Avrupa Sosyal Modeli'nin ayırt edici unsurları ve sosyal devletin reform sürecinde sosyal diyaloga verilen önem bağlamında Türkiye'nin durumu karşılaştırılmalı olarak ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
European Social Model includes commitments of developed countries of Continental Europe and Scandinavia in the scope of market economy, participatory democratic government which provide for opportunities to interest representation and social protection. The consensus among social partners establish main axis of Social Model and social dialogue emerges as one of the most important instrument of this compromise. The goal of this study is to define European Social Model and social dialogue in the context of their distinctive features, to examine the reform pressures of recent period on the European Social Model with their reasons and to bring up the importance of social dialogue in the reform process. Turkey has lived a great transformation in her development paradigm towards an export oriented growth model since 1980?s. In this period, owing to the effects of economic crises and political choices, there have been reform initiatives for social state. This process, unlike Social Model, had stayed far from being subject to a compromise of social partners. In this study, situation of Turkey will be handled comparatively in the context of the distinctive features of European Social Model and the importance of social dialogue in the reform process of social state.