Otel işletmelerinde sosyal sorumluluk ve sa 8000 sosyal sorumluluk standardı
Social responsibility on hotel management and sa 8000 social accountablity standard
- Tez No: 207795
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Otel isletmelerinde hizmet kalitesinin yükseltilmesinde isgören memnuniyeti en önemli kosullardan biridir. Bu nedenle saglık, güvenlik ve diger hakların isgörenlere saglanması stratejik bir önem tasımaktadır. Çalısma kosulları ve isgören kalitesinin yükseltilmesi, modern bir yaklasım gerektirmektedir. SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı, isgören yönetimindeki söz konusu modern yaklasımın güncel bir örnegidir. Standart, az gelismis ve gelismekte olan ülkelerdeki kötü çalısma kosullarının iyilestirilmesi amacıyla ortaya çıkmıstır. Standardın içeriginde; çocuk isçi çalıstırmama, zorla çalıstırmama, saglık ve güvenlik, örgütlenme ve toplu sözlesme özgürlügü, ayrımcılık yapmama, disiplin cezalarının insan haklarına uygun olması, çalısma saatlerinin düzenlenmesi, adil ve yasanabilir bir ücret ödenmesi konuları ile birlikte çalısma sartlarının iyilestirilmesi için bir yönetim sisteminin kurulması yer almaktadır. Çalısma, SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı'na iliskin olarak Türkiye'de bulunan otel isletmelerinde mevcut uygulamalar ile ideal model arasındaki farklılıkların belirlenmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human resource satisfaction is one of the most important requirements for developing service quality at the hotels. For this reason, to provide rights for employees such as health, safety, and the other rights have also strategic importance. To improve working conditions and employee quality is required in modern approach. SA 8000 Social Accountability Standard, is a available sample of modern approach in employee management. This standard is occurred to improve the bad working conditions in non-developed and developing countries. This standard includes not to use of child labour, not to use of forced labour, health and safety, freedom of association and right to collective bargaining , not to be in discrimination, the availability of disciplinary practices to the human rights, arrangements of the working hours, the appropriate remunerations for average living standards and setting up a better management system for working conditions. The study covers the differences between the available practices in hotel managements and ideal model in Turkey related to SA 8000 Social Accountability Standard.