Almatı’nın kongre turizm arz potansiyeli ve şehrin kongre destinasyonu seçim faktörleri açısından değerlendirilmesi
Congress tourism supply potential of almaty and evaluation of the city by congress destination selection factors
  1. Tez No: 207797
  2. Yazar: ALMAZ AKHMETOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU GÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Günümüzde küresellesmenin de etkisiyle kongreler, neredeyse dünyanın her noktasında gerçeklestirilebilmekte ve bu durum da ev sahipligi yapmak isteyen potansiyel destinasyonlar arasında yogun bir rekabet ortamı yaratmaktadır. Bazı kaynaklara göre bu kârlı pazardan pay alabilme yolunda yaklasık 218 ülke ve 1468 sehir rekabet etmektedir. Ayrıca, bir zamanlar sadece geleneksel büyük sehirlere ait olan bu pazar bölümü günümüzde, küçük sehirlerin dahi bu faaliyetleri kendilerine çekme yolunda rekabette bulundugunu gözlemlemek mümkündür. Dolayısıyla bu yogun rekabet, dogal olarak kongre destinasyonu seçim faktörlerinin önemini ön plana çıkarmaktadır. Almatı'nın kongre turizmi arz potansiyeli ve sehrin kongre destinasyonu seçim faktörleri açısından degerlendirilmesi bu çalısmanın ana konusunu olusturmaktadır. Bu çalısmada öncelikle kongre turizmi hakkında genel bilgiler verilmis, kongre turizmi pazarındaki yogun rekabet ortamında kongre destinasyonu seçim faktörlerinin önemine deginilmistir. Daha sonra genel olarak Kazakistan'ın ve Almatı sehrinin dünya kongre turizm pazarında bazı avantajları ve Almatı'nın kongre turizm arz potansiyeli ortaya koyulmaya çalısılmıstır. Son olarak seçilen örneklem grubu üzerinde gerçeklestirilen anket uygulamasının sonuçlarına dayanarak Almatı'da kongre turizminin mevcut durumu ve sehrin kongre destinasyonu seçim faktörleri açısından imkânları ve uygunlugu degerlendirilmistir. Arastırma sonucunda Almatı'nın bu faktörler açısından bazı zayıf noktaları belirlenmistir. Destinasyon yöneticilerinin sehirde kongre turizmin gelistirmek ve destinasyonun rekabetçi gücünü artırmak için yatırım kaynakların nereye ve nasıl aktarılacagı konusunda karar verme sürecinde bu noktaları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this era of globalization, congresses may be hosted almost anywhere in the world and this situation creates highly competitive environment among potential host destinations. According to some resources, there are 218 countries and 1468 cities competing to have a share of this highly profitable market. More than that, nowadays it is possible to observe smaller cities competing in this market to attract congress events instead the fact that traditionally it was major cities privilege. Therefore, the intensity of this competition gives rise to the importance of congress destination selection factors. The main aim of this research is the analysis of Almaty?s congress tourism supply potential and city?s evaluation by congress destination selection factors. At first, in this study general information about congress tourism was given and importance of congress destination selection factors in highly competitive environment of this market was mentioned. After that, some advantages of Kazakhstan and Almaty city in the global congress tourism market and Almaty?s congress tourism supply potential were tried to be exposed. Finally, present condition of congress tourism in Almaty and its performance by congress destination selection factors were evaluated according to the results of the sample group survey implication. As the result of this study, there were defined some weaknesses of Almaty in conformity by the congress destination selection factors. It is important for destination managers to take into consideration this weaknesses during decision making period of where and how to direct investment resources to develop city?s congress tourism and to rise competitiveness of the destination.