Otel işletmelerinde hizmet kalitesinin müşteriler ve yöneticiler açısından ölçülmesi:İzmir örneği
Measuring service quality in hotel establishments based on customers' and hotel managers' perspectives:Case of izmir
  1. Tez No: 207806
  2. Yazar: İBRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BURCU SELİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Günümüzün artan rekabet ortamında otel isletmeleri müsterilerinin beklentileri dogrultusunda bir hizmet kalitesi anlayısı benimsemek zorundadır. Hizmet kalitesi otel isletmeleri için vazgeçilmez bir rekabet aracıdır. Sunulan hizmetin belirli bir kalite düzeyinin üzerinde olması otellerin basarısı ve sürekliligi için son derece önemlidir. Otel isletmelerinde hizmet kalitesinin ölçülmesine yönelik çalısmalarda genellikle müsterilerin bakıs açısına yer verildigi, yöneticilerin bakıs açısının göz ardı edildigi görülmektedir. Yapılan ayrıntılı literatür taramasında da her iki tarafın otellerdeki hizmet kalitesine iliskin degerlendirmelerini bir arada analiz eden çalısma sayısının oldukça az oldugu belirlenmistir. Bu çalısmada, zmir'deki üç, dört ve bes yıldızlı otel isletmelerinde sunulan hizmet kalitesi müsteri ve yöneticilerin bakıs açısından analiz edilmistir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. lk iki bölümde arastırma konusuyla ilgili ikincil veriler incelenmis, üçüncü bölümde ise alan arastırması ile toplanan birincil veriler analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s increasingly competitive environment hotel establishments have to adopt a service quality notion building on the customers? expectations. Service quality is a vital tool of competition for the hotels. It is very important for the hotels to keep service quality over a predetermined quality level in order to guarantee sustainability and success. Generally, it is seen that the studies on service quality measurement at the hotels are focused on the customers? perspectives of the subject and hotel managers? perspectives are ignored. The detailed literature review has also shown that there existed very few studies in the literature which analyzes the both sides? perspectives on service quality simultaneously. In this study, the service quality of three, four and five star hotels in zmir is analyzed based on customers? and hotel managers? perspectives. The study consists of three chapters. In the first and second chapters of the study, secondary data are examined. In the third chapter, the primary data collected through field study are analyzed.